Čaj z malinového listí by měly popíjet zejména ženy, protože je uznáván jako všeobecné tonikum pro ženské pohlavní ústrojí. Dokonce se všeobecně uvádí, že pravidelné užívání tohoto čaje v posledních třech měsících těhotenství může významně snížit riziko krvácení během porodu a zkrátit dobu porodních bolestí. A však pozor! Tato jistě chvályhodná vlastnost se může rázem otočit v e velký problém v raných stadiích těhotenství. U některých žen může vyvolat předčasné kontrakce.
Proč to nezkusit, když neublíží?
Pro pití odvaru z listí maliníku v posledních týdnech před porodem hovoří i zkušenosti mnoha rodiček, které srovnávají své porody v situaci kdy maliníkový čaj před porodem pily, a kdy ne. Ale zároveň většina z nich dodává, že zlepšení kondice a snadnější průběh mohla způsobit i skutečnost, že se už nejednalo o první porod. V každém případě pití odvaru z maliníku v těhotenství pro „změkčení a přípravu“ porodních cest doporučují nejen bylinkáři a alternativní léčité, ale i strará „babská“ zkušenost.
„Kupuje“ se třeba na okraji lesa
Mnoho maminky se ptají, kde a za kolik se dá maliníkový čaj koupit. Jednak v každé lékárně, ale ten nejlepší druh roste na větvičkách hojného keře na okrajích lesů. A natrhat si vlastní maliník, to není jen jistota, že víme, kde rostl (čistota prostředí), ale rovněž důvod k příjemné procházce nebo k výletu někam do čisté podhorské krajiny.
Co víme o maliníku?
Maliník obecný je keř rozšířený na celé severní polokouli, hlavně v oblasti mírného pásma. Sbíráme mladé listy od července do září. Suší se ve stínu ve vrstvě do pěti centimetrů. Ze sušených listů připravíme nálev:
- dvě čajové lžičky přelijeme šálkem vařící vody a necháme deset minut louhovat. Poté scedíme a pijeme dva až tři šálky denně.
Takto připravený čaj má protizánětlivé a protiprůjmové účinky. Podává se při katarech a zánětlivých stavech žaludku a střev, při průjmech a zánětu tlustého střeva. Zlepšuje vylučování žluči.
Pro usnadnění porodu se užívá nejméně posledních šest až osm týdnů těhotenství jeden šálek denně.
Netěhotné ženy mohou maliníkový čaj pít v období před menstruací, neboť snižuje menstruační bolesti. Už v dávné minulosti listy maliníku nosily těhotné ženy, aby zmenšily bolesti v těhotenství a při porodu. Obklady zase zahánějí horkost, mírní otoky očí, léčí lišeje i kožní vyrážky.
Maliník plodí maliny
Z plodů se připravuje lahodná malinová šťáva, která se užívá při zimnici a horečkách, působí chladivě a mírně projímavě, dále slouží k výrobě osvěžujících limonád i jako přísada do rozličných ovocných šťáv, koktejlů, zmrzlin. V lékárnictví se používá jako přísada zlepšující chuť špatně chutnajících léků, hlavně řady pyrazolové. Pro nemocné se hodí ještě lépe jako osvěžující nápoj ve vodě zředěný malinový sirup. Je výborným nápojem zvláště pro děti nemocné spálou nebo spalničkami a vůbec při horečnatých chorobách.