Nepravidelná menstruace je stále častějším problémem nejen u mladých dívek a žen, ale také u žen, které již mají těhotenství za sebou. Příliš dlouhé cykly jsou přitom stejně potenciálně nebezpečné jako příliš krátké cykly, liší se většinou v příčině. Co je příčinou časté menstruace a jaké jsou možnosti léčby?
Poruchy menstruace
Poruchy menstruace jsou několikerého druhu, obecně lze říci, že se jedná o jakoukoli odchylku od pravidelného 28denního menstruačního cyklu, s tolerancí několik dní. O poruchách menstruace hovoříme ale i tehdy, když dochází ke krvácení mezi cykly nebo krvácení trvá příliš dlouho.
Menstruační cyklus ženy je velmi citlivým indikátorem jejího celkového zdraví a životní situace. Cyklus může narušit například stres, užívání léků, ale také dovolená nebo cestování. O poruchách cyklu většinou nemluvíme v prvních pár letech od první menstruace, protože cyklus ještě není ustálen.
Časté krvácení a jeho příčiny
Časté krvácení (polymenorea) je specifický typ poruchy menstruace, při němž dochází ke krvácení zhruba po 23 dnech – tzn. interval mezi prvním dnem poslední menstruace a prvním dnem menstruace další nepřekročí 23 dnů. Časté krvácení je třeba odlišit od krvácení mezi cykly a jeho příčina bývá většinou v rozkolísané hormonální hladině.
Hladina hormonů je přitom přímo ovlivňována nejen celkovým nastavením organismu, ale také jeho celkovým zdravím a kontextem. S příliš nízkou hladinou hormonů pak bohužel souvisí i neplodnost a případné další obtíže.
Častá menstruace může postihovat ženy, které se věnují aktivně sportu, nebo mohou souviset s cystami na vaječnících. Pouze specializované vyšetření dokáže odhalit pravděpodobnou příčinu a stanovit optimální léčbu.
Léčba častého krvácení
Léčba spočívá ve zjištění příčiny a následné terapii. Ve většině případů se jedná o nevyrovnanou hormonální hladinu, kterou lze optimalizovat hormonálními antikoncepčními pilulkami.
Pokud by se k této poruše cyklu přidala i neplodnost, je třeba řešit problém komplexněji.