Akutní zánět patrových mandlí (nebo i mandlí jazykových, hltanových a nosohltanových) nazýváme angínou. Existuje jich mnoho forem od angíny katarální (mandle je překrvená), přes folikulární (povrch mandle je poset bělavými tečkami), lakunární (s rozsáhlejšími ale dosud nesouvislými povlaky), až po angíny pseudomembranosní (rozsáhlé souvislé povlaky na mandlích). Někdy mohou být na povrchu mandlí též drobné nebo hlubší vřídky.
Časté angíny: příčiny, následky a léčba
Původcem angíny jsou nejčastěji mikroby (streptokoky a stafylokoky) ale mohou ji způsobit i viry. Hlavním projevem angíny je bolest v krku. Ta bývá zpočátku mírná, postupně zesiluje a při rozvinuté formě bolí i polykání naprázdno. Dalším častým příznakem je vysoká teplota v prvních dnech onemocnění, ačkoliv angína může proběhnout i bez zvýšené teploty. Mezi celkové komplikace, naštěstí již velmi vzácné, patří sepse (rozšíření zánětu do celého těla) nebo revmatická horečka, při níž dochází k zánětlivým změnám v kloubech, v ledvinách, v srdečním svalu a na srdeční nitrobláně.
Léčba angíny se řídí podle původce onemocnění.
- Jde-li o angíny virové, vystačíme s desinfekcí branky hltanové (Stopangin, heřmánek, šalvěj) a podáváním Paralenu nebo Acylpyrinu.
- Bakteriální angína se léčí podáváním antibiotik (nejčastěji Penicilin nebo Ampicilin), nejlépe je ovšem podávat antibiotika cíleně po výtěru z krku a bakteriologickém vyšetření. Součástí léčby je samozřejmě i klid na lůžku. Předcházíme tím vzniku dalších komplikací.
Oslabená imunita
Časté angíny bývají způsobeny oslabením imunitního systému. Prostředků jna jeho posílení je mnoho. Patří k nim například otužování. Přírodní léčitelství také doporučuje přípravek z rostliny třapaky nachové (Echinacea purpurea), která má výrazné antibiotické účinky. Tuto rostlinu používali po staletí američtí Indiáni a dnes můžeme koupit kapsle či tablety vyrobené z účinných látek obsažených v jejích kořenech i u nás. Přípravky z rostliny Echinacea purpurea jsou k dostání ve vybraných lékárnách. Užívají se podle přiloženého návodu.
Homeopatie
Překvapivě dobré účinky při častých angínách má homeopatická léčba. V případě, že je léčba zahájena včas a odborně vedena, je angína do týdne pryč a většinou se již nevrací. O homeopatické léčbě by měl vědět ošetřující lékař (někdy ji sám doporučí nebo i vede).
Zánět lymfatických uzlin
S angínou bývá skoro vždy spojený zánět lymfatických uzlin. Vznikají při něm bolestivé boule pod čelistí a před okrajem kývačů. Při správné léčbě angíny však uzliny zřídkakdy hnisají. I v těchto případech se používají antibiotika, pokud uzliny zhnisají, je třeba je rozříznout a drenovat.
Retrofaryngeální absces
Zejména u dětí může angínu zkomplikovat retrofaryngeální absces. Dochází k němu nejčastěji při zanícení nosohltanové mandle nebo bradavkového výčnělku za uchem, kdy dojde i k postižení lymfatických uzlin za stěnou hltanu. Dítě má horečku, huhňá a špatně polyká. Objevuje se vyklenutí na zadní stěně hltanu za hltanovým čípkem. Terapie je chirurgická a užívají se antibiotika.
Reflux
Opakované kašle, rýmy, časté angíny a vůbec záněty dýchacích cest může způsobovat i nedomykavost svalového svěrače, který uzavírá začátek žaludku. Této poruše se říká reflux.
Na střeva jogurt
Obzvláště lidé, kteří v důsledku častých angín mívají opakovaně předepisována antibiotika, by měli pečlivě dbát na svou střevní mikrofloru. Antibiotika, která vedle ničení choroboplodných zárodků ničí i organismy nutné ke správnému zpracování potravy a vstřebávání vitaminů, mohou narušovat činnost střev. Po každé léčbě antibiotiky bychom tedy měli myslet na ozdravení trávicího systému. Odborníci doporučují jednoduchou kúru založenou na konzumaci bílého bio jogurtu. Není nutné přitom sníst denně celý kelímek. Stačí pět lžiček jogurtu třikrát týdně.