Umělé oplodnění již dávno není společenským tabu. Každoročně naopak přibývá počet párů, které nemohou založit rodinu přirozeným způsobem, a neváhají proto využít příležitosti, jakou jim nabízí moderní medicína. Přesto ohledně asistované reprodukce koluje řada mýtů a polopravd. Přečtěte si nejčastější „bludy“ a udělejte si jasno ohledně základních faktů.
IVF vždy probíhá ve zkumavce
Zkratka IVF (in vitro fertilisation) označuje soubor všech metod umělého oplodnění. Tedy nejen oplodnění, které probíhá mimo tělo ženy, ale také ostatní způsoby včetně rozličných forem hormonální a neinvazivní léčby, umělá inseminace atd.
Dítě počaté umělým oplodněním nemá silnou imunitu
Dalším častým mýtem je vyšší nemocnost děti, která se na svět dostala díky některé z metod asistované reprodukce. Nic takového ale nebylo potvrzeno žádnou studií – z většiny pečlivě vybraných embryí rostou zdraví jedinci bez vrozených vad, sklonu k častému onemocnění, problémů s imunitou či alergiím.
Rodiče si pohlaví dítěte vybírají
Klinika asistované reprodukce není nákupní centrum. Umělé oplodnění musí probíhat v souladu s přísnou legislativou a etickými normami. Výjimkou, kdy si rodiče skutečně mohou pohlaví zvolit, jsou mimořádné situace, kdy pohlaví ovlivňuje pravděpodobnost výskytu genetické nebo dědičné nemoci.
Většině žen se po umělém oplodnění narodí dvojčata
Ačkoliv je u umělého oplodnění pravděpodobnost vícečetného těhotenství vyšší než v případě přirozeného otěhotnění, není pravda, že by měl každý pár raději počítat s dvojčaty. V posledních letech jich naopak ubylo, protože lékaři obvykle přenáší jedno embryo.
Vajíčka může darovat každá žena
Někteří zájemci trpí obavami ohledně kvality embryí. Darování vajíček však rozhodně není umožněno každé ženě – reprodukční kliniky kladou na zájemkyně vysoké požadavky. Odborníci vybírají vhodné dárkyně na základě komplexní anamnézy a sítem prochází pouze dárkyně ve velmi dobrém zdravotním stavu.