CC syndrom

Pod tímto označením se vám sice nic konkrétního vybavit nemusí, avšak zdaleka se nejedná o neobvyklé zdravotní obtíže. CC syndrom totiž označuje příznaky vznikající z přetížení nebo změněné anatomie v oblasti krční páteře. Nejčastěji se jedná o bolest hlavy.

Jaké potíže se objevují?

Bolest hlavy se nejčastěji projevuje v týle nebo na temeni hlavy. Může být jednostranná nebo se šířit do oblasti čela. Nemocní si mohou stěžovat i na bolest za krkem, avšak vůbec si nemusí být vědomi žádného problému s krční páteří. Častým problémem je přidružená závrať nebo nevolnost.

U nemocných se mohou střídat období, kdy pociťují bolest, s klidovou fází, ve které žijí bez jakýchkoliv potíží. Období bolesti může být v délce několika hodin, ale klidně i dní.

Co je příčinou obtíží?

Příčinou může být přetížení krční páteře, ale i změny v její stavbě. Pokud jsou narušeny struktury zajišťující adekvátní spojení obratlů, může dojít k útlaku okolních svalů a nervů a od toho již není daleko k dalším obtížím, mezi kterými může být právě i bolest hlavy.

Jak moc může syndrom narušit běžný život?

Pokud jsou bolesti intenzivní a dlouhodobé, mohou člověka značně omezovat v každodenních aktivitách. Rázem může být problémem soustředit se přes bolest na řízení auta, pracovní výkonnost je snížena, koncentrace není taková, jako když je člověk v pořádku. Při chronické bolesti pak nemocným ubývá energie, nemají chuť věnovat se oblíbeným činnostem ani trávit čas ve společnosti blízkých lidí.

Jak probíhá léčba?

Při diagnostice se klade důraz zejména na vyloučení dalších závažných stavů (např. nitrolební hypertenze, subarachnoidálního krvácení). Z tohoto důvodu se provádí rentgenový snímek krční páteře a lebky.

Jako základ léčby se chápe tlumení bolesti, minimalizaci stažení svalů podél krční páteře a rehabilitaci. Z léků lže užít analgetika k potlačení bolesti, dále též antirevmatika a myorelaxancia. Rehabilitace může být zajišťována různými postupy, roli sehrává zejména při dlouhodobě probíhající léčbě.

Jelikož v okolí páteře je lokalizováno mnoho důležitých struktur, vychází odsud nervy, potíže mohou nastat v jakémkoliv jejím úseku. Kromě cervikokraniálního syndromu lze jindy hovořit o cervikobrachiálním syndromu (bolest se objevuje v horních končetinách) nebo cervikothorakálním syndromu (bolesti se objevují i ve vzdálenějších místech a příčinu lze nalézt v hrudní páteři).

Zanechte odpověď