Trvalky mají u většiny zahrádkářů pověst poměrně nenáročných květin. A právě čechrava nebo astilba je toho skvělým příkladem. Spokojí se s jakýmkoliv stinným koutem a odvděčí se vám krásnými květy, i když si jí od jara až do podzimu skoro vůbec nevšímáte.
Květy čechravy se každý rok objevují v hojném počtu a v mnoha zářivých barvách – k dostání jsou například v odstínu pastelové lososové, žluté, krémové, jasně růžové, stříbřitě bílé, ale také ostře červené a karmínové. Stačí si vybrat ten správných druh přesně do vaší zahrady. Řiďte se přitom i výškou jednotlivých druhů. Ty nejmenší do 25 centimetrů můžete pěstovat na terase i na balkóně v přenosné nádobě – patří sem třeba čechrava čínská. Ty využijete i v chudých půdách skalek, ale nikoli na slunečné straně. Jiné druhy čechrav naopak mohou dorůstat až přes metr výšky, takže se nejvíce hodí jako ozdoba zadní části zahrady například u plotu nebo okolo míst, která chcete ukrýt před zraky zvědavých návštěvníků.
Čechrava – pěstování vyžaduje stín
Dostatečné zastínění je vlastně jedinou podmínkou pro úspěšné pěstování čechravy. Vyžadují nejméně šest hodin plného zastínění, protože slunce i polostín je příliš vyčerpávají a způsobují, že se čechravám nedaří.
Se stínem souvisí také vhodná půda. Měla by být vlhká, humusovitá a bez sklonů k častému vysychání bez nebo jen s minimálním obsahem vápníku. Čechravy nebudou nádherně vypadat a kvést, pokud se budou muset v létě potýkat s rychlým vyschnutím půdy následovaným nárazovou zálivkou. Potřebují mít určitou hladinu vlhkosti v půdě neustále, jinak budou nevzhledné se suchými konci listů.
Čechravám se nejlépe daří pod rozložitými korunami ovocných i okrasných stromů, které je ochrání před nadměrným slunečním zářením a poskytnou jim potřebný chládek a stín. Čechravu můžeme potkat také jako atraktivní rostlinu u stinných zahradních jezírek nebo potůčků.
Čechrava kvete celé léto
Čechrav existuje mnoho druhů, proto není problém poskládat z nich výsadbu tak, aby kvetly celé léto. Na zadní stranu záhonu situujte spíše vysoké odrůdy, které během léta vytvářejí nepřehlédnutelnou až metr vysokou kvetoucí hradbu, před ně pak nasázejte menší rostliny, které se velmi dobře snáší s křehkou zelení kapraďových listů.
Kapradiny pomohou udržet v půdě potřebnou vlhkost, ale pomoci si můžete i vhodnou výstelkou. Po odkvětu není třeba staré květy odstraňovat – tvorbu nových tím nepodpoříte a na podzim vypadají uschlé květy čechrav na záhonku velmi půvabně. Odstraňte je až na jaře, ještě než začne čechrava znovu rašit.
Všechny milovníky čechrav také potěší, že jde o rostliny plně mrazuvzdorné. Každé 3-4 roky můžeme navíc jednotlivé trsy rozmnožit dělením (rozebereme je na dva až čtyři trsy), které čechravy omladí a zároveň zabrání šíření zhoubných houbovitých chorob.