Pozitivní potvrzení těhotenství je ve většině případů radostným okamžikem. Početí dítěte sice probíhá v aktu lásky, ale asi nikdo nebude nic namítat proti názoru, že by se tak mělo stát i po zralém uvážení. Co se děje v době, než mohou patrneři oznámit – čekáme miminko?
Známe svůj zdravotní stav?
Dítě by mělo přijít do rodiny, kde je jednak radostně očekáváno, ale která mu rovněž zajistí potřebné zázemí citové, ekonomické, pečovatelské, hygienické a zdravotní. Povinnosti a práva rodičů vůči dítěti upravuje zákon o rodině. A i když to možná zní suchopárně, měli by se s ním rodiče seznámit.
Ještě před početím dítěte by oba patrneři měli dobře znát svůj zdravotní stav, ale rovněž by měli znát i rodiny svých protějšku, a to nejen její rodokmen, ale především výskyt rodinných zátěží, dědičných nemocí. Jestliže jsou budoucí rodiče manželé, potvrdili tuto otázku (vzájemnou zanlost zdravotního stavu) při svatebním obřadu. V mnoha případech je to však bráno jako formalita. Před početím dítěte je třeba mít neformální jasno.
Nepodceňovat ekonomiku rodičovství
Budoucí rodiče by ještě před početím měli učinit seriozní ekonomickou rozvahu pro chod domácnosti po narození dítěte, seznámit se s výši peněžní podpory v mateřství, nárokem na porodné, s výší rodičovského příspěvku. Není na škodu, když si v době, která předchází narození dítěte a kdy oba ještě pobírají plný plat, vytvoří finanční rezervu pro dobu, kdy žena nebude chodit do práce, protože se bude věnovat dítěti.
Čekáme miminko: zjištění těhotenství
Známky těhotenství jsou objektivně zjistitelnými změnami v organismu těhotné ženy, dělíme je na známky jisté a pravděpodobné. Co patří k pravděpodobným známkám těhotenství? Především vynechaná menstruace, prosáknutí zevních pohlavních orgánů, nafialově zbarvená sliznice pochvy a zvětšená děloha. K jistým známkám těhotenství zase patří fakt, že gravidita byla u ženy stoprocentně prokázána těhotenským testem, ultrazvukem nebo odběrem krve.
Rané příznaky těhotenství
Mezi nejspolehlivější těhotenské příznaky určitě patří vynechaná menstruace. Nemusí to však být pravidlem. Až jedna třetina žen zaznamenala v prvním trimestru těhotenství slabé krvácení nebo dokonce pravidelnou periodu!
Mezi brzké těhotenské příznaky patří i prudké změny nálad, lítostivost a silné bolesti hlavy. Vyskytnout se může i únava. To vše může znamenat, že oplodněné vajíčko se právě úspěšně zachytilo v děložní sliznici a začíná produkovat těhotenský hormon HCG.
Pozitivní test a návštěva lékaře
Nejvhodnější doba, kdy si udělat těhotenský test, je asi týden poté, co se ženě nedostaví menzes. Existují případy, kdy test pozitivně reagoval v kratší době – tedy ještě dříve, než se ženě uzavřel menstruační cyklus (před dobou očekávané menstruace), ale těhotenské testy některých výrobců jsou méně citlivé a takto rané těhotenství nezaznamenají a žena by by byla zbytečně stresována nebo bez příčiny sklíčená. Jestliže těhotenský test ukázal pozitivní výsledek, je dobré po týdnu až čtrnácti dnech zkoušku zopakovat. Jestliže těhotenský test opakovaně ukáže možnou graviditu, je možno mu tak na 90 procent věřit a navštívit ordinaci gynekologa.