Termín “cela předběžného zadržení” český právní řád nepoužívá. Jedná se o obecné, respektive laické (lidové) označení zařízení vězeňského typu, které se správně nazývá policejní cela. Policie České republiky (PČR) může v policejní cele dočasně umístit osobu z důvodů, které jsou jmenovány v zákoně o policii ČR. Chod policejních cel zajišťují policisté služebně zařazení u specializovaných útvarů policie.
O policejních celách v zákonu o policii
Podle paragrafu 28 zákona číslo 273/2008 Sbírky, o Policii České republiky (”zákon o policii”) může policista do policejní cely umístit člověka:
- zadrženého,
- zajištěného,
- zatčeného,
- dodávaného do výkonu trestu,
- převzatého z vazby k provedení procesních úkonů,
- převzatého z výkonu trestu odnětí svobody
- nebo převzatého z ochranné léčby,
- a dále osobu předvedenou, která klade odpor.
V souladu s úmluvami o lidských právech
Policejní cely jsou zřizovány v souladu s mezinárodně platnými úmluvami a předpisy, jakými jsou například Úmluva o ochraně lidských práv a základních svobod, Listina základních práv a svobod a splatnými ústavními předpisy.
- Zákonná úprava o praktickém fungování policejních cel, a to včetně vymezení práv a povinností osob do policejních cel umístěných, je stanovena v § 28 až 33 zákona o policii.
- Dílčí problematika související s režimem na policejních celách je specifikována a podrobně upravena v rámci podzákonných interních normativních aktů PČR.
Osobní prohlídka a zabavení nebezpečných předmětů
Dřív, než policista osobu do policejní cely umístí, má právo přesvědčit se, že u sebe tento člověk nemá zbraň nebo jiný předmět, kterým by mohl ohrozit život nebo zdraví. Najde-li takový předmět, má právo jej odebrat. Proto musí provést důkladnou osobní prohlídku. Jestliže najde věc, která se jeví nebezpečně, ale jedná se o zdravotní pomůcku, jejíž odebrání by mohlo způsobit fyzickou nebo psychickou újmu, musí být pro její odebrání zvláštní důvod.
- Kopii seznamu odebraných věcí předá zadrženému a při propouštěná mu věci proti podpisu vrátí.
Kdo nesmí sdílet jednu policejní celu
Do policejní cely nesmějí být společně umístěni?
- lidé různého pohlaví,
- mladistvý a dospělá osoba,
- a osoby zadržené nebo zatčené, u kterých se dá předpokládat, že proti nim bude vedeno trestní řízení ve stejné věci.
- Dále do společných policejních cel nebudou umístěni lidé chovající se agresivně nebo u kterých lze agresívní chování očekávat.
Ochrana zdraví v policejní cele
- Jestliže je osoba, která má být umístěna do policejní cel, pod vlivem toxické nebo toxické návykové látky, musí nejdříve lékař rozhodnout, zda nejsou důvody k umístění na protialkoholní a protitoxikomanické záchytné stanici nebo v jiném zdravotnickém zařízení.
- Jestliže je člověk, který má být umístěn v policejní cele, zraněn, a nebo když tato osoba upozorní na svou závažnou chorobu, zajistí policista lékařské ošetření a vyžádá vyjádření lékaře k zdravotnímu stavu.
- Když člověk v policejní cele onemocní, utrpí nějakou újmu nebo se pokusí o sebevraždu, ostraha cely učiní opatření vedoucí k ochraně nebo záchraně života postiženého: poskytne první pomoc a přivolá lékaře, který musí vydat stanovisko k dalšímu setrvání osoby v cele nebo k jejímu převedení (převozu) do zdravotnického zařízení.
- Kdyby došlo k úmrtí osoby umístěné v policejní cele, musí ostraha bezodkladně vyrozumět svého nadřízeného a ten zase příslušného státního zástupce. Úmrtí rovněž bezodkladně oznámí rodině nebo osobě blízké (je-li známa).
Vybavení policejní cely
Cela předběžného zadržení, respektive policejní cela musí být podle § 33 zákona o policii „hygienicky nezávadná a musí odpovídat svému účelu.“ Nesmí v ní být nic, co by mohlo být zneužito k ohrožení života nebo zdraví policistů anebo jiných osob.
- Jestliže nemá člověk umístěný do policejní cely dostatečné oblečení, zapůjčí mu šatstvo policie.
Režim umístěného v cele
Člověku umístěnému v policejní cele zákon garantuje právo na na přiměřený odpočinek včetně spánku. Dále na poskytnutí nezbytných léků a zdravotních pomůcek. Musí mít dostatečný přístup k toaletě a k vodě a možnost provedení základnách hygienických úkonů. V přiměřených intervalech mu musí být třikrát denně poskytnuta strava.
Na druhou stranu musí být osoba umístěná v policejní cele prokazatelně informována o svých právech a povinnostech.
Zdroj: S využitím zákona o policii
Ilustrační grafika: pixabay.com