Celiakie: Příznaky u dětí i dospělých

Příznaky celiakie byly popsány již v 19. století, avšak teprve zhruba v první polovině 20. století rozpoznal van Dicke blahodárný efekt stravy, z níž byla vyloučena pšeničná a žitná mouka. Dnes víme, že podstatou nemoci je abnormální reakce imunitního systému některých jedinců na lepek.

Celiakie: příznaky

Celiakie, neboli celiakální sprue či gluten senzitivní enteropatie, je permanentní střevní nesnášenlivost lepku a příbuzných proteinů obsažených v obilí, Velmi zjednodušeně řečeno – lepek a jemu příbuzné bílkoviny, které obsahují zrna pšenice, žita, ječmene a ovsa (v rýži, kukuřici, sóji, pohance a prosu se tyto látky nevyskytují) – způsobují chronický zánět sliznice tenkého střeva. Ten se projevuje poruchou trávení některých cukrů, nedostatečným vstřebáváním bílkovin, tuků, železa i řady vitaminů. Konečným důsledkem je pak změna stoliceobjemná, zapáchající, s velkým množstvím nestrávených zbytků, bolesti břicha, nadýmání, nechutenstsví, úbytek tělesné hmotnosti a chudokrevnost.

Dieta je dostatečnou terapií

Celiakie se léčí úplným vynecháním lepku ve stravě, bezlepkovou dietou, která je jediným, ale dostatečným terapeutickým opatřením. Bezlepkové dietní stravování je zcela plnohodnotné. I u dětí zaručuje normální duševní a tělesný vývoj, pokud se jejich jídelníček doplňuje bílkovinami z jiných zdrojů. Obsah lepku v potravinách musí být neustále a trvale kontrolován. Proto by mělo být na obalu potravinářských výrobků vždy uvedeno jejich detailní složení.

Celiakie může postihnout i dospělé

U dětí se celiakie projevuje opožděným růstem, neprospíváním, změnami chování, hubnutím… Pediatři jsou už s touto nemocí již dostatečně obeznámeni a posílají své pacienty v případě podezření bez odkladu na sérologické vyšetření a biopsii. Je-li nález pozitivní, stačí „jen“ nasadit léčbu – bezlepkovou dietu – a většinou je po potížích.

S dospělými je to horší. Přestože se celiakie častěji projevuje až v dospělém věku, nebývá vždy dobře diagnostikována. Jde sice o nemoc „trávení“, ale typické příznaky narušené funkce zažívacího traktu – průjmy, nechutenství, zácpa, bolesti břicha, meteorismus (plynatost) – se vůbec nemusejí vyskytovat. Choroba se může projevit například:

  • osteoporózou,
  • změnami ústní sliznice,
  • neurologickými či psychiatrickými příznaky.

Její projevy navíc mohou být mnohotvárné. Velkým pokrokem v diagnostikování choroby je fakt, že tak lze dělat z biopsie dvanáctníku, provedené při rutinním gastroskopickém vyšetření – to absolvuje naprostá většina pacientů se zažívacími problémy.“

Celiakie a jiné choroby

Celiakie se rovněž často spojuje sdalšími závažnými nemocemi, a není-li správně rozpoznána, komplikuje jejich léčení. Do rizikových skupin „potenciálních celiaků“ jsou řazeni nemocní diabetem I. typu, revmatoidní artritidou, nefropatií… Častý výskyt celiakie byl také popsán u lidí postižených Downovým syndromem.

Víte, že…

…poprvé byla celiakie popsána v roce 1888, ale teprve nedávné výzkumy ukazují, že tento defekt je dán geneticky?

Zanechte odpověď