Ceny na Kubě

Představa Kuby jako levného komunistického skanzenu, kde jsou ceny stále jako během trvání první republiky, je už dávno pasé. Situace na ostrově se za posledních několik let výrazně změnila. A na co se tedy připravit?

Turistu by neměly zaskočit především odlišnosti v platebním systému. Dolary se tu už bohužel dávno neplatí. Tato možnost byla zrušena, místo toho je nutné se zorientovat hned ve dvou měnách, přičemž obou jako turisté můžete využívat. Ovšem s některými omezeními.

Ceny na Kubě

  • Peso nacionale (nebo také národní peso), zkráceně CUP
  • Peso convertible (neboli konvertibilní peso), zkráceně CUC

Peso convertible má v zásadě stejný kurz jako americký dolar. Jde o měnu primárně určenou pro použití turisty. Proměníte ji okamžitě v jakékoliv směnárně, třeba už přímo na letišti. Pátrejte po nápisu cadeca (čteno kadeka).

Náš tip: Budete-li hledat směnárnu, použijte větu: „Hay una cadeca cerca de aquí?“ (vyslovuje se jako „aj una kadeka serka de akí?“) a místní vás už ochotně nasměrují.

Jaké peso si mám na Kubě vyměnit?

Na tuto otázku nelze jednoznačně odpovědět. Pro první seznámení s místním kurzem je rozhodně lepší CUC. Nakoupíte za ně jak v obchodech pro turisty, tak i v těch větších běžných. Snadno se přepočítává a získáte ho na každém rohu.

Problém však může nastat při vrácení. Obchodníci vám velmi pravděpodobně vrátí CUP, a to velmi často v nepříznivém poměru. Cup se vám tedy v peněžence octne také, a to dřív nebo později povede k chaosu uvnitř vašich kapsiček na drobné.

Mnohem lepší je tedy už od začátku pracovat s CUP. S touto měnou nakoupíte na tržištích i menších obchodech. Stejně se však najde malá část obchodů, v nichž si jako turisté zkrátka nepořídíte vůbec nic. Funguje v nich totiž přídělový lístkový systém, a to i na základní potraviny jako jsou fazole nebo mouka.

Náš tip: Je-li na cenovce uvedena značka dolaru, jsou ceny uváděné v jednotce CUC. Ale nebudete-li si jistí, jaká cenovka před vámi leží, zeptejte se. V tomto ohledu místní podvůdky nezkoušejí, naopak vás někdy sami upozorní na možné nesrovnalosti.

Ceny na Kubě

A jak se pohybují ceny základních potravin nebo služeb? Připravili jsme pro vás přehlednou tabulku.

Běžný sortiment Cena
Balená voda 1,5 litru 12,00 Kč
Banány 1 kg 26,00 Kč
Buchta 1 porce 15,00 Kč
Chléb 60,00 Kč
Limonáda v plechovce 13,00 Kč
Pivo v plechovce 25,00 Kč
Rajčata 1 kg 46,00 Kč
Šťáva z pomerančů malá sklenka 22,00 Kč
Ostatní Cena
Noc v hotelu 420,00 Kč
Pizza con quesso 60,00 Kč
Míchaný nápoj 75,00 Kč
Tortilla s chlebem 80,00 Kč
Večeře 3 chody 220,00 Kč

Nezapomeňte, že ceny v turistických letoviscích bývají mnohem vyšší. Například za láhev balené vody 1,5 litru zpravidla zaplatíte 25 Kč i více. Ceny se také mění v souvislosti se světovými stranami, čím více na západ Kuby poputujete, tím dražší bude vše okolo vás.

Zanechte odpověď