Ceny v Makedonii

Do této země na Balkáně se příliš necestuje. A přitom je to škoda. Ceny v Makedonii jsou velmi příznivé, památky četné, příroda úchvatná a lidé skutečně přívětiví. Země Alexandra Velikého proto rozhodně za návštěvu stojí, a my vám pro začátek poskytneme pár praktických tipů.

Hlavním městem Makedonie je Skopje. Střídají se tu dvě náboženství – křesťanství a islám. Ideální období pro návštěvu je turistická sezóna od dubna do října. Léto je ideální pro vodní hrátky v jezeře Ohrid, na horské túry je spíše lepší jaro podzim, kdy jsou teploty přívětivější. Oficiálním platidlem země je makedonský denár (MKD). Pro účely tohoto článku budeme počítat s převodním kurzem 1 MKD = 0,4 Kč.

Ceny v Makedonii

Ceny v Makedonii

Na úvod všechny neohrožené cestovatele jistě potěšíme – ceny v Makedonii jsou rozhodně mnohem nižší než u nás a to od potravin až po ubytování. Navíc je tu velmi oblíbené smlouvání, které uplatníte hlavně na tržišti ve Skopje. Jediné, co tu má pevně stanovené taxy, je ovoce a zelenina – o ty se nikdy nesmlouvá.

Přehled základních cen v Makedonii

Pojďte si spolu s námi udělat představu, kolik co stojí  a jaký rozpočet bude vyžadovat váš rodinný výlet. Vybrali jsme reprezentativní vzorky ze všech možných oblastí. A tady jsou.

Položka Cena
1 litr vody 16,00 Kč
Cigarety 1 krabička 60,00 Kč
Hotel 1 den 22,00 Kč
Obědové menu v v restauraci 600,00 Kč
Pivo místní 0,5 litru 120,00 Kč
Taxi 1 km 10,00 Kč

Přirážet k cenám část jako spropitné není povinnost, ale můžete tím získat kladné body u obsluhy. Připravte si však dostatečné množství peněz v hotovosti. Platební karty totiž akceptují jen ty největší obchody a restaurace. Zato bankomaty i směnárny najdete ve všech rušnějších lokalitách. Ale bez obav můžete využít i ty na letišti, nejsou o nic horší než jakékoliv jiné, což je velmi příjemná cestovatelská výjimka.

Celní pravidla ohledně hotovosti

Chcete-li se předem zásobit třeba americkými dolary pro snadnou směnu přímo na místě, dejte si pozor na dovozový limit. Částku větší než 10 000 EUR musíte na celnici povinně hlásit. Následně dostanete potvrzení o nahlášení. Jestliže je nenahlásíte, mohou vám být zabaveny.

Je dobré seznámit se i s dalšími limity, které platí pro dovoz některého zboží. Převézt můžete maximálně:

  • 200 ks cigaret
  • 100 ks cigarillos
  • 50 ks doutníků
  • 250 gramů tabáku
  • 1 litr destilátu nebo lihoviny s procentem alkoholu vyšším než 22%
  • 2 litry destilátu s procentem alkoholu nižším než 22%
  • 2 litry vína
  • 50 ml parfémů
  • 250 ml toaletní vody

Vše je počítáno na osobu, takže můžete pro zvýšení limitu používat i děti, což nemusí být k zahození. Vyšší než uvedené množství je nutné vždy zdanit a odvést clo. Proto je dobré si vše uvedené hlídat, a to i při nákupu suvenýrů. Zvláště u toaletních vod nebo parfému limit snadno překročíte, a na potíže může být zaděláno.

Zanechte odpověď