Černá mast je jedním ze základních přípravků, které by měla obsahovat každá domácí lékárnička. Jedná se o tradiční a osvědčený prostředek na léčbu drobných kožních poranění či hnisavých vyrážek a akné. V současné době se prodává pod označením Ichtoxyl. Je běžně a levně k mání v lékárnách a na drobné rány se sklonem k hnisání ji je možno používat i bez předchozí porady s lékařem.
Černá mast. Základ lékárničky
Černá mast má typickou vůni po dehtu, a to proto, že hlavní účinnou látkou černé masti je skutečně léčivý dehet – ichtoxyl. Tato látka má:
- protizánětlivé a dezinfekční účinky.
- Zamezuje nadměrné tvorbě kožního mazu.
- Protože působí protisvědivě, zabraňuje tomu, aby si člověk zanášel do rány infekci při škrábání.
- Dalším účinkem ichtoxylu v černé masti je stahování a prokrvování pokožky, a tím i lepší schopnost hojení.
Černá mast by neměla chybět v žádné domácí lékárničce. Černou mast nemusíme uchovávat ledničce, skladovací teplota je doporučena v rozmezí od deseti do 25 stupňů Celsia. Stačí tedy běžná bytová teplota (v lékárničce). Jako u všech léků, i u černé masti je třeba kontrolovat dobu účinnosti. Starou prošlou černou mast odneseme do lékárny k bezpečné likvidaci
.Jako první domácí pomoc poslouží černá mast:
- při zhnisání kožních oděrek,
- menších řezných ran (kuchyňská zranění),
- při tvorbě akné a trudoviny,
- při hnisání puchýřů (například na patách – otlaky z malých bot),
- při vytvoření vřídku (urychlí „dozrání“ a vytečení hnisavého ložiska),
- při léčbě plísní (na nohách, nehtech, v tříslech a podobně),
- u drobných omrzlin a podobně.
Jedná-li se však o chronické onemocnění (plísně často se tvořící), je třeba poradit se o užití černé masti s kožním lékařem. Lékař by měl rovněž schválit používání černé masti v těhotenství. Také miminkům do jednoho roku bychom neměli mast aplikovat bez doporučení lékaře. U starších dětí už konzultace není třeba.
Aplikace černé masti
Černá mast se obvykle nanáší přímo na bolavé (postižené) místo, a to dvakrát až třikrát denně. Protože se mast snadno setře (a černá mast zašpiní oblečení nebo ložní prádlo), je někdy vhodnější mast nanést na sterilní mul, ten přiložit na ránu a lehce přelepit náplastí (nebo i převázat obvazem). Převaz provádíme dvakrát denně. Jestliže se poranění, vyrážka nebo „bolák“ nezačne do tří dnů hojit, je třeba navštívit lékaře.
Kdy se mast nepoužívá
- Černá mast se nesmí svévolně používat při akutních ekzémech, při chronických kožních nemocech (které vyžadují odbornou léčbu) a při poraněních kůže většího rozsahu – například na proleženiny u dlouhodobě nehybných lidí. Tyto případy vyžadují konzultaci s lékařem.
- Černá mast se nesmí dostat do očí a na sliznice. I když mast svou vůní neláká děti, aby ji zkusily ochutnat, může se to stát. v takovém případě odborníci doporučují vyvolat zvracení a navštívit pohotovostní lékařskou službu.
- Odborníci také upozorňují, že místa potřená černou mastí není vhodné vystavovat slunci (nebo soláriu).
Nežádoucí účinky uvádí příbalový leták
Černá mast obvykle nemá žádné vedlejší účinky, přesto však někteří lidé na ni mohou reagovat negativně. Proto jsou všechny možné nežádoucí účinky vypsány v příbalovém letáku, který je součástí každého balíčku černé masti koupeného v lékárně. Jako u všech léčiv jsou vypsány účinky časté až velmi vzácné. V případě černé masti začíná výčet až na třetím stupni – méně časté (reaguje méně než jeden ze sta, ale více než jeden z tisíce lidí). Méně častými nežádoucími projevy při aplikaci černé masti může být lehké svědění a pálení, které však po chvíli ustane. Vzácným nežádoucím účinkem je výsev drobné vyrážky nebo místní zduření. V takovém případě není vhodné mast používat a měla by následovat porada s kožním lékařem nebo s lékárníkem.