Krásný úsměv, v němž lze pozorovat zdravě vypadající bílé zuby, považuje mnoho lidí za důležitou součást své vizitky. Jsou však situace, kdy se barva zubů může změnit. Mírné tmavnutí může být způsobeno kouřením, konzumací kávy nebo silného čaje. Někdy se však nejedná o pouhé ztmavnutí, ale o úplné zčernání zubu. Co může být jeho příčnou a jak se dá toto řešit?
Zvláště nepříjemná je tato situace v případě, kdy člověku začne černat některý z předních zubů. Lidé pak mohou mít obavy naplno se rozesmát nebo zřetelně vyslovovat. Jak již bylo řečeno, o bílou barvu zubu nás může připravit konzumace určitých nápojů nebo jídel. Zde se však obvykle jedná spíše o tvorbu tmavých skvrn na zubech nebo o dočasné zabarvení. Jiné jsou možnosti řešení, pokud zub mění barvu z bílé postupně na šedou až černou, a jedná se o trvalý stav.
Následek úrazu i užívání antibiotik
U dětí se může jednat o následek úrazu, kdy došlo k nárazu na okolí zubu. Tím byly poškozené cévy a nervy, které se starají o vyživování zubu. Ke zčernání zubů může dojít i po dlouhodobém užívání tetracyklinových antibiotik. Některým dětem mohou již černé zuby vyrůst. To svědčí o prodělané vážnější infekci v době zakládání zárodků zubů.
U dospělých se nejčastěji jedná o následek vzniku zubního kazu, který se může šířit zvnitřku zubu a postupně prosvítá, zabarvuje celou korunku zubu. Kaz samotný nás může na sebe upozornit bolestí zubu ještě předtím, než začnou být změny patrné na jeho povrchu. Nejčastěji však dochází k výrazné změně barvy u mrtvého zubu, kdy se do jeho vnitřku může dostat materiál, kterým se ošetřují kořenové kanálky.
Různé možnosti řešení
Pokud se vám stane, že některý váš zub začne měnit barvu, neváhejte se objednat na stomatologické vyšetření ke svému zubaři. Je zejména nutné, aby odhalil příčinu černání zubu. Dále s ním můžete probrat možnosti řešení, jejich časovou i finanční náročnost. Toto je nutné i v případě, kdy se černání zubů objeví u dítěte – přestože se jedná o první dětský chrup, který bude časem nahrazen novým.
Pokud zbarvení způsobuje prosvítání tmavé látky uvnitř zubu, je třeba toto odstranit. Pokud je zde uvnitř uložený kaz, je nutné jej vyvrtat a zub vyplnit. U mrtvých zubů, kde se dovnitř dostal materiál z kořenových kanálků, lze provést vnitřní bělení zubu. Při něm je do jeho nitra vpraven bělící preparát a zub je uzavřen. Někdy je dána přednost tomu, aby byl zub ošetřen na jeho povrchu, kdy může být schováno jeho nepříjemné zabarvení. Na zuby lze dát tzv. fazety, které je překryjí. Tato metoda není příliš náročná, je třeba počítat pouze s časem, který u zubaře strávíte, a s tím, že si vytvoření fazety pravděpodobně zaplatíte. Někdy se volí metoda zhotovení celé bílé keramické korunky.