Koření, lék, a nebo okrasná květina? V případě černuchy platí všechny možnosti. Černucha má dekorativní květy, a její semena se využívají jako léčivka i potravinářské koření. V současné době se s černuchou setkáváme i na veřejných prostranstvích – často se objevuje ve směsi „divokého kvítí“, kterým bývají oseta rabata a veřejná prostranství. Jak využít černuchu?
Černucha setá
Černucha setá je poměrně nenápadná jednoletá bylina, která se pěstuje pro okrasu i pro léčebné (léčitelské) účely. O černuše se uvádí, že tradice jejího pěstování se počítá v řádech tisíciletí. Proto se těžko určuje přesné místo její původní domoviny. Zpravidla uváděna jihozápadní Asie, druh je však široce rozšířen v oblasti od severní Afriky přes Blízký východ až po Indický subkontinent. Druh roste zdomácněle v celém Středomoří a výjimečně i ve střední a východní Evropě. V České republice je pěstován jako okrasná letnička a jen vzácně zplaňuje.
- Pro nenáročnost se pěstuje téměř všude ke zkrášlení zahrádek, používá se jako koření, je např. součástí směsi koření karí.
Jak černuchu poznáme
Černucha setá je jednoletá bylina s přímou, drsně chlupatou lodyhou, dorůstající výšky deset až 30 centimetrů. Listy jsou střídavé, 2x až 3x zpeřeně členěné v nitkovité úkrojky. Vrcholové oboupohlavné květy jsou jednotlivé. Okvětí je složeno většinou z pěti světle modrých, zeleně žilkovaných, na vrcholu zašpičatělých okvětních lístků. Mimo to je přítomen větší počet, většinou 8 (5 až 15) menších, prohnutých dvoulaločných lístků. Tyčinek je větší počet. Plodem je hnědá, 12 až 18 milimetrů dlouhá tobolka obsahující temně hnědá až černá, trojhranná, dva až tři milimetry velká semena. Kořeny jsou žlutě zbarvené.
Jako léčivá rostlina a koření má černucha setá bohatou kulturní historii. Využívají se její semena.
Semena černuchy seté obsahují
- asi 27 % bílkovin, 29 % tuků,
- 25 % sacharidů,
- 8 % vlákniny, 0,5 až 1,6 % éterického oleje
- a asi 7 % celulózy.
Jsou poměrně bohatá na vitaminy (jmenovitě A, B1, B2, B3 a C) a minerální látky (zejména Ca, K, Se, Cu, P, Zn a Fe). Mezi nenasycenými mastnými kyselinami převládá kyselina linolová a kyselina olejová.
V semenech, kořenech a výhonech byl zjištěn také karoten a kyselina vanilová.
Jsou přítomny také alkaloidy (z isochinolonových alkaloidů nigelicimin a nigelicimin N-oxid, z pyrazolových nigellidin a nigellicin), triterpeny (α-hederin), steroidní saponiny a kumariny.
Zdroj: Wikipedie
Jak černucha prospívá zdraví
- zdroj vitamínů skupiny B (B1, B2, B3, B6, B9), A, E, D a F
- zdroj fosforu, hořčíku, mědi, vápníku, zinku a železa
- zdroj mastných nenasycených kyselin omega 3 a 6
- antioxidant a adaptogen
- podporuje metabolismus a stimuluje trávení
- detoxikuje organismus a má močopudný účinek
- prospívá při bolestech hlavy a migrénách
- přírodní antibiotikum, podporuje imunitní systém
- eliminuje nepříznivé účinky při chemoterapii
- prospívá při nadýmání a podporuje chuť k jídlu
- prospívá při parazitech a červech ve střevě
- přispívá k dlouhověkosti
- podporuje mozek a nervovou soustavu (brainfood)
- zpomaluje postup Alzheimerovy choroby
- snižuje růst nádorových buněk
- při zánětech dásní a ústní dutiny
- vhodný doplněk při redukčních dietách (podporuje rychlejší spalování, odstraňuje nadbytečnou vodu)
- unavené nohy (masírujeme olejem z černého kmínu)
- prospívá při oparech, ekzémech, akné a dalších problémech kůže
- pomáhá při překyselení žaludku
Kontraindikace: Užívání semene černuchy je v přiměřených dávkách bezpečné a nebyla prokázána významnější toxicita. Během těhotenství nebo při problémech s ledvinami, použití konzultujte s lékařem. Semeno může mít dráždivý účinek na pokožku a způsobovat dermatitidy. Při nadměrném užívání se mohou objevit zažívací potíže, jako vedlejší účinek se také mohou dostavit bolesti hlavy.
Užití černuchy
Čaj nebo nálev z černuchy seté se připravuje smísením 0.5 litru horké vody s asi 5 g semínek, který se ponechá asi 15 minut louhovat a poté se scedí a během dne popíjí.
Při překyselení žaludku a případné regurgitace se 3x denně po dobu 5 dnů podává lžíce oleje ze semen černuchy společně s šálkem mléka.
Čajovou lžičku černého kmínu lze smísit s 10 kapkami octa k vytvoření roztoku k potírání dásní (2x denně).
Při nachlazení se užívá výluh nebo čaj z černuchy seté spolu s bylinným čajem a medem.
Při astmatických obtížích nebo při kašli se podává výluh z černuchy v jogurtu.
Při průjmových potížích se podává černucha spolu s převařenou rýží.
Zdroj: salviaparadise.cz