Česnečka je polévka, o níž je známo, že tak zvaně postaví nohy. Funguje jako rychlá proti nemocem z nachlazení, když se třeba vrátíme prochladlí nebo promoklí z venku, je o ní známo, že „uvede do pořádku“ po prohýřené noci. Někdy česnečka pomůže při zažívacích potížích, jindy si ji uvaříme jen tak „na spravení chuti“. Když uděláme česnečku s bramborami, poslouží jako plnohodnotná polévka. Nabízíme několik receptů na česnečku s bramborami.
Když česnečka, tak pro oba
Česnek patří mezi zeleniny, které provázejí lidstvo několik tisíciletí. Odborníci odhadují, že je to víc než šest tisíc let, co česnek slouží lidem jako potravina a také jako léčivá rostlina s mnohostranným využitím.
- Česneková polévka tedy slouží nejen k utišení hladu,
- ale také jako léčivý nebo zdraví prospívající prostředek.
- Česnečky jsou rychle uvařené, což je také jejich výhoda.
Jediné, na co musíme předem myslet, je druhým lidem nepříjemný odér, který nám bude několik hodin cítit dechu, ale z potu, takže si česnečku nebudeme dávat před nějakým důležitým jednáním nebo schůzkou. A pro partnerské dvojice platí – když česnečka, tak ji musí jíst oba. Potom se pach česneku z dechu toho druhého necítí.
Česnečka s bramborem: Recepty
Tradiční česnečka
- 1,5 l vývaru z masa a kostí 400 g brambor 6 stroužků česneku polévkové koření pepř, sůl, zelená petrželka.
Příprava: Oloupané brambory nakrájíme na kostičky a uvaříme v procezeném vývaru doměkka. Přidáme utřený česnek, pepř a polévkové koření, dosolíme a necháme přejít varem. Před podáváním zdobíme usekanou zelenou petrželkou. Příloha: Nejlépe chléb.
Loštická česnečka
- 3 cibule, 3 větší brambory, palička česneku, 300 g tvarůžků, 150 g slaniny, sůl, pepř, majoránka, 1,5 l vody.
Příprava: Na slanině osmahneme na plátky nakrájenou cibuli, zalijeme ji vodou, přidáme na kostičky nakrájené brambory, kmín, sůl a uvaříme do měkka. Ochutíme pepřem, majoránkou a česnekem, rozdělíme do misek, do jednotlivých porcí přidáme nakrájené tvarůžky a v předehřáté troubě krátce zprudka zapečeme.
Česnečka se slaninou
- Na sádle osmahneme cibulku, anglickou slaninu nebo uzeninu pokrájenou na kostičky a zalejeme vodou. Přidáme větší nastrouhanou bramboru, sůl, zázvor, majoránku a povaříme. Potom zavaříme vajíčko rozmíchané v trošce vody, sójovou omáčku a utřený česnek. Na talíř nastrouháme sýr, zalejeme horkou polévkou a přidáme na kostičky nakrájený osmažený chléb.
Beduínská česnečka
- 300 g oloupaných moučných brambor, stroužky ze dvou hlaviček česneku, 2 drobně nakrájené cibule, 500 ml mléka, 500 ml drůbežího vývaru (stačí z kostky), 100 g másla, sůl, pepř a bylinky na ozdobu.
Příprava: V kastrolu rozehřejeme máslo, vložíme do něj česnekové stroužky a velice mírně opékáme do zlatova. Pak přidáme cibuli a několik minut dusíme. Pak je čas na velmi drobně krájené brambory, které přidáme k cibuli a pilně mícháme, aby se nepřichytily ke dnu. Poté přidáme vývar a mléko a pomalu vaříme, až jsou brambory téměř rozvařené. Osolíme a podle chuti opepříme. A nyní máme tři možnosti: buď polévku rozmixovat, nebo prolisovat, a nebo brambory v polévce jen tak rozmačkat. Záleží jen na nás.
Podáváme s arabským chlebem a s černými olivami.
Staročeská česnečka
- 1/2 litru vody, 400 g brambor, 10 stroužků česneku, 50 g husího sádla nebo másla, 2 vejce, sůl, pepř.
Příprava: Oloupané brambory uvaříme v osolené vodě. Očištěné stroužky česneku jemně pokrájíme a do růžova osmahneme na sádle. Pak zalijeme vodou z brambor, přidáme propasírované brambory, sůl a pepř. Z bílků ušleháme tuhý sníh, který po lžičkách přidáme do vařící polévky odstavené z plotny. Nakonec vmícháme žloutky rozšlehané s trochou prochladlé polévky.