Cestování na občanský průkaz: Pravidla

Díky Evropské unii a Schengenu je dnes cestování velice jednoduché. Do mnoha zemí vám stačí už jen občanský průkaz. Nemusíte si zbytečně nechat dělat drahý pas. Víte, kam všude se na občanku můžete podívat? Kde naopak budou potřeba i jiné doklady? A víte, že i mimo EU můžete do některých zemí cestovat na občanský průkaz?

Cestování na občanský průkaz v rámci EU

V rámci Evropské unie můžete cestovat na platný občanský průkaz do všech států. Jedná se tedy o Rakousko, Belgii, Bulharsko (dovolená Bulharsko levně), Slovensko, Dánsko, Estonsko, Finsko, Francii, Německo, Řecko, Maďarsko, Irsko, Itálii, Litvu, Lotyšsko, Lucembursko, Maltu, Nizozemí, Polsko, Portugalsko, Kypr, Rumunsko, Španělsko, Slovinsko, Švédsko a Spojené království.

Občanský průkaz musí platit minimálně po tu dobu, kterou chcete v dané zemi strávit. Nesmí mít ustřižený roh, a to ani z důvodu změny bydliště. Cestujete-li s dětmi mladšími 15 let, musí mít buď svůj cestovní pas, nebo je musíte mít vy ve svém pase zapsány. Zápis v občanském průkazu v tomto případě nestačí.

Podobná pravidla platí i v Schengenu

Vstupem naší země do schengenského prostoru se cestování v rámci některých států ještě zjednodušilo. Doklady s sebou samozřejmě mít musíte, ale na hranicích už vás nebudou čekat žádné kontroly. Do Schengenu patří země EU s výjimkou Bulharska, Irska, Kypru, Rumunska a Velké Británie. Další nečlenské země EU uzavřely se Schengenem dohodu, a i do nich vám tedy stačí občanský průkaz. Jsou to Švýcarsko, Norsko, Island, Chorvatsko a Lichtenštejnsko.

Cestování na občanský průkaz

Cestování letadlem na občanský průkaz

Při cestování letadlem platí někdy specifické podmínky. V rámci EU vám občanský průkaz stačí. Co když ale plánujete let s mezipřistáním v nečlenské zemi? Pro tyto cesty sebou cestovní pas mít musíte. Zvláštní případ bylo cestování na občanský průkaz do Chorvatska. Do léta 2011 jste s „občankou“ mohli jet autem, ale letecky ne. Toto se změnilo a nyní můžete do Chorvatska i létat jen s občanským průkazem.

1 komentář

  1. Zdravím, postačí mi občanský průkaz i na cestu do Švédska , když použiji trajekt ( Rostock – Trelleborg)? Nebo v případě přepravy trajektem je nutný i cestovní pas?

Zanechte odpověď