Chalupki

Zajímá vás, kam se vydat do Polska na nevšední výlet? Možná vám budou vyhovovat Chalupki se svým zámkem přestavěným na hotel, krásným parkem nebo půvabným kostelíkem, decentně se vynořujícím z šedi budov.

Polskou obec Chalupki můžeme znát také pod názvy Annaberg (německy) nebo Anaberg (česky). Leží v Ratibořickém lese na území tzv. Slezského vojvodství, a k hranicím s Českou republikou to má opravdu blízko. Historicky ji řadíme k regionu Horního Slezska. Jde o poměrně malou obec, hostící méně než 2 000 stálých obyvatel.

Chalupki

Chalupki nikdo neznal – dokud nepřišly vlaky

Spojení pruské Dráhy krále Viléma a rakouské Severní dráhy císaře Ferdinanda bylo v druhé polovině 19. století velmi ožehavým tématem. Nakonec k tomu přece jen došlo, a to prostřednictvím tratě Annaberg – Bohumín. Vyvolalo to sice menší rozruch, ale pak se život rychle vrátil zpět do starých kolejí.

A to až do konce druhé světové války. Tehdy se region tzv. Německého Slezska, kam patřily i Chalupki stál příčinou sváru mezi tehdejším Československem a Polskem. To si ho totiž nárokovalo, a nic na tom nezměnilo ani obsazení oblasti 1. československou tankovou brigádou. Ta se totiž musela po protestu polské vlády stáhnout. Dnes si tedy do Chalupek může zajet tak maximálně na přeshraniční výlet.

Největším lákadlem je zámek a park

Z Orlové stačí zajet do Bohumína, a pak nastoupit na autobus do Polska. Hlavních cíl: zámek v Chalupkách. Ten měl v průběhu času mnoho jmen – například Barutswerde, Preussischs Oderberg (Bohumín), Barut a samozřejmě také Bohumínský hrad. První zmínka o něm pochází ze 13. století, dnes má však mnohem pozdější podobu. Na původní konstrukci upomíná snad jen obvodové zdivo a brána do parku, jež však v průběhu staletí přišla o nádherné kamenné lvy, kteří ji na samém počátku dějin hradu strážili.

Dnešní vzhled pochází teprve z přelomu 17. a 18. století a v současné době navíc slouží jako hotel a restaurace. Můžete si tu pochutnat na dobrém obědě za poměrně slušnou cenu, komentovanou prohlídku interiérů ale nečekejte. Na druhou stranu se tu můžete ubytovat hned ve dvaceti stylově zařízených pokojích a pocítit tak královskou magii tohoto místa na vlastní kůži.

A nesmíte si nechat ujít ani procházku zámeckým parkem, který v současné době prochází vydatnou revitalizací. Nádherná alej, neustále perfektně zastřižené trávníky, pestré květinové záhony a tajemná zákoutí s lavičkami ukrytými ve stínu staletých stromů – to vše potěší návštěvníky a milovníky klidu a pohody. Pak je přístupný i bez návštěvy hotelu. A potěší vás navíc i miniaturami mnohých známým staveb v okolí – najdete tu třeba Hradec nad Moravicí, Bruntál, zámek v Tworkowie či zámek Moszna. To vše v náručí přívětivé zeleně. Potkáte tu mnoho Poláků, ale i Čechů – a rozhodně se není čemu divit. Chalupki mají prostě své jedinečné kouzlo.

Zanechte odpověď