Když si žena nepřeje otěhotnět, a přesto má nechráněný pohlavní styk, po všechny dny do nadcházející menstruace se utěšuje rozumovým zdůvodněním poměrně malé pravděpodobnosti. Ale jestliže po dítěti touží, jako by zapomínala, že ideální doba k oplodnění není každý den jejího cyklu. I proto se lékaři zabývají případnou sníženou plodností páru až v případě, že žena neotěhotní po jednom roce pravidelných a nechráněných sexuálních styků. Existuje návod, jak rychle otěhotnět?
Nepodléhat panice
Jestliže jsou oba partneři zdraví a ke styku dojde v době ovulace, což jsou zhruba čtyři dny v měsíci, je pravděpodobnost otěhotnění asi dvacetiprocentní. Při pravidelném nechráněném styku se tedy nejméně rok není třeba znepokojovat, že těhotenství nenastává. Poté lékař většinou navrhne běžná vyšetření (spíše jen pro klid páru), a jsou-li muž i žena bez nálezu, navrhne ještě několik měsíců počkat. Pak teprve lékaři přecházejí ke složitějším vyšetřením a případné následné léčbě.
Klid lze těžko naordinovat
Z velké touhy mít dítě a marných pokusů ji naplnit vzniká stres. Ten může vyvolat vylučování prolaktinu, což je hormon, který mívá antikoncepční účinky. Obvyklá rada – přestaňte myslet na potomky, sex může být příjemný sám o sobě – se velmi těžko naplňuje. Zejména ženy se někdy k myšlence na těhotenství tak upnou, že pro ně sex přestává být projevem touhy a lásky k partnerovi, ale zúží se na „snažení se o mimíska“. To někteří muži mohou těžko snášet: cítí se být z role milence sesazeni do role oplodnitele. Takže není divu, že se z „milování podle ovulačního kalendáře“ vytrácí spontánnost, proniká do něj nervozita či psychický nelad a následný ženin stres.
Věk a léta hormonální antikoncepce
Některé ženy si také neuvědomují stav svého organismu, a to i při jinak plném zdraví. Potíže s otěhotněním mívají zejména ženy po pětadvacátém roku věku. Ty, které mají vybudované ekonomické zázemí a ke spokojenosti už jim chybí jen dítě. „Je to nespravedlivé. Proč ona ano a já ne,“ poukazují někdy na mladičké maminky, které otěhotněly neplánovaně a ve třiadvaceti mají dvě batolátka (ale někdy také existenční potíže). Jenže odborníci stále trvají na tom, že plodnost ženy (fertilita) je nejvyšší právě od dvaceti do zhruba pětadvaceti let. Mladší maminky také za sebou nemají deset či dokonce patnáct let užívání hormonální antikoncepce, jako leckterá „třicítka“ toužící hned teď po dítěti. I když gynekolog sdělí ženě, za jak dlouho po vysazení hormonální antikoncepce je vhodná doba k početí, každý organismus reaguje jinak, a obnova přirozeného chodu ženského těla někdy může nějaký ten čas trvat.
Jak otěhotnět: obecné rady
- Na budoucí dítě myslet ve stylu „už může přijít, bude vítáno“ než křečovitým přáním „musíš přijít, chci tě, strádám bez tebe“.
- Mít stále na zřeteli, že dítě je počato z milostného spojení, nikoliv že jediným cílem sexuálního styku je oplodnění (proto nám příroda dala i dar touhy a slasti).
- Nepromořovat tělo cizorodými látkamiy: kouření, alkohol, drogy (i lehké), kofein, uklidňující a povzbující léky.
- Svévolně si „neordinovat“ různé komerční chemické prostředky „k posílení imunitního systému“ a podobně
- Při sestavování jídelníčku se držet „selského rozumu“, jíst čerstvou, pestrou a vyváženou stravu (vystříhat se polotovarů, chemicky chuťově a vzhledově upravovaných potravin a potravinových náhražek)
- Naplánovat si náročnou dovolenou v horách, přihlásit se do konkurzu na atraktívní místo, přihlásit se k dálkovému studiu, sjednat si zahraniční stáž. Proč? Protože děťátko nejraději přichází, když se to právě moc nehodí.