Šalvěj hispánská, přesněji její semena zvaná chia, se na kraji 21. století dostala na tapetu zájmů výživových odborníků. A jak to v takových případech bývá, také do středu zájmu lidí, kteří chtějí „držet krok“ s trendy zdravé výživy. Seminka chia mají vysokou nutriční hodnotu a obsahují látky lidskému organismu prospívající. Jako ode všeho, ani od semínek chia však nelze čekat „zázrak“. A dřív, než si je půjdeme (za nijak malý peníz) koupit, měli bychom si ujasnit, proč je chceme jíst.
Chia semínka: Nic nového pod sluncem
Semínka chia jsou už pár let módním hitem v oblasti zdravé výživy. Není to ale objev poslední doby. Semínka chia patří potravinovým zdrojům „znovu objeveným“. Už před 3000 let šalvěj hispánskou pěstovali a jako jednu ze základních složek výživy používali jihoameričtí Aztékové.
Semínka chia mají vysokou absorpční schopnost, a v tekutině až dvanáctinásobně zvětší objem. Proto zdánlivě zahánějí pocit hladu, ale zároveň udržují vodu v organismu. Nevzniká proto pocit žízně a konzument tolik necítí únavu. Proto byla semínka chia pojídána před dlouhými pochody, kdy ve vysokých horách nebylo možno doplňovat vodu ani potraviny. Mimo to mají semínka vysoký obsah zdraví prospívajících látek. Proto se – při hledání tak zvaných superpotravin – dostala semínka chia znovu do popředí zájmu.
Šalvěj hispánská
Šalvěj hispánská (Salvia hispanica) patří jako i jiné šalvěje mezi hluchavkovité. Je to jednoletá bylina dorůstající až přes jeden metr. Kvete bíle nebo fialově. Je kulturně pěstovaná, ale v některých oblastech roste i planě. Její domovinou jsou horské oblasti střední Ameriky.
Pro rychlý růst je šalvěj hispánská s oblibou pěstována v květináčích jako dekorativní rostlina.
Sto gramů chia semínek obsahuje
Až dvojnásobný rozdíl cen
Semínka chia můžeme koupit i u nás, a to nejen v prodejnách s potravinovými doplňky nebo s tak zvanou zdravou výživou, ale i v docela běžných „maloměstských“ samoobsluhách. Jejich cena se pohybuje od 250 do 530 korun za kilogram (údaj říjen 2015). Ale asi jen odborníci by dokázali fundovaně vysvětlit, čím je takový rozsah cen způsoben (když nebere v úvahu obchodní marži prodejce).
Semínka chia nemají žádnou chuť. Přidávají se do různých potravin (do pečiva, do jogurtu), a to buď suchá nebo ve formě gelu. Nebo se z nich z nich připraví nápoj, který se jednorázově pije jako doplněk stravy.
Jako potravinový doplněk jsou semínka doporučována starším lidem coby prevence osteoporózy. Mohou ji konzumovat i děti a kojící ženy.
Semínka chia: Účinky
- Semínka chia jsou vhodná při redukční dietě, protože vyplní žaludek a brání pocitu hladu.
- Semínka chia mají protizánětlivé účinky,
- prospívají vlasům, nehtům a pokožce.
- Semínka chia jsou vhodná pro lidi, kteří čelí zvýšené psychické zátěži,
- doporučují se rovněž pro celiaky.
- Semínka chia mají v oblibě sportovci, hlavně při vytrvalostních sportech. Obsažené tuky jsou dobrým zdrojem energie, gel vytvořený nabobtnáním semínek zase drží v rovnováze tekutiny.
- Někdy se uvádí, že by denní dávka neměla být vyšší než 15 gramů, jinde se doporučuje denně 15 až 25 gramů.
- Jiné prameny upozorňují, že semínka chia mohou vadit osobám s nízkým krevním tlakem.