Česká studená kuchyně se do světového seznamu lahůdek zapsala typickou specialitou. Tou jsou obložené chlebíčky. Obložené chlebíčky se od obkládaných chlebů, sendvičů nebo toustů liší svým skládáním a zdobením. Velikost a způsob zdobení právě vytváří typický český obložený chlebíček. Aby byl obložený chlebíček lahodný, je nutno volit jeho zdobení tak, aby složky spolu navzájem ladily. Chuťově výraznou základní oblohu doplňujeme jemnějším zdobením, trochu nevýraznou hlavní surovinu naopak doplňujeme výraznou ozdobou.
Trochu jiný způsob zdobení volíme při vytváření tak zvaných jednohubek, které mají být hlavně pikantní.
Obložený chlebíček – česká specialita
Obložený chlebíček (v odborné literatuře označován jako otevřený sendvič, open sandwich) je specialita české studené kuchyně. Jedná se o asi jeden až jeden půl centimetru vysoký řez bílé veky (někdy šikmý), potažený základní pomazánkou nebo majonézovým salátem. Na základ jsou skládány (nikoliv pokládány) jemné, delikátní nebo pikantní pochutiny. Obložený chlebíček mívá dost často dvě chuti – na každém konci veky jiná surovina, přičemž prostředek obloženého chlebíčku je pikantní, osvěživý, ladící s oběma oblohami.
Příklady zdobení chlebíčků
- Šunku stáčíme do kornoutku nebo ozdobně přeložíme. Pokládáme ji na základ z majonézového (nejčastěji bramborového salátu), nebo na máslový základ jemně potažený křenovou pastou či hořčicí. Doplňujeme vejcem a zdobíme kyselou okurkou nařezanou na vějířky, ozdobným řezem rajčete.
- Chuťově výrazný salám (typ uherského) pokládáme jen na máslový základ, doplníme vejcem, zdobíme kyselou okurkou, nakládanou kapií nebo hvězdičkou z dochucené majonézy.
- Rybí obložený chlebíček zdobíme cibulí nebo šalotkou, přizdobou může být hvězdička másla nebo majonézy.
- Sýrový chlebíček je nejchutnější na máslovém základu nebo s pomazánkou na bázi tvarohu (budapešťská), zdobení volíme z kapie, rajčete, kyselé okurky, ředkvičky, přízdobu z hvězdiček másla nebo taveného sýra.
- Vajíčkový chlebíček (na snímku) má základ z majonézového salátu (potřená veka). Půlku vajíčka přeléváme majonézou trochu zředěnou například okurkovým nálevem, doplňujeme kornoutkem měkkého salámu, zdobíme vějířky okurky.
Jednohubka má být pikantní
Jednohubky, neboli miňonky, jsou zákusky velikosti jednoho sousta. Měly by být pikantní až ostřejší, protože jsou velmi často podávány obvykle na „zajídání“ alkoholických nápojů. Suroviny klademe na řezy rohlíku, bagetky nebo proužky chleba (veky). Pečivo potíráme pikantní pomazánkou a ve vrstvách na sebe klademe chuťově ladící suroviny. Zdobení jednohubek závisí na použitých potravinách.
Příklady zdobení jednohubek
- Na sýrové se hodí půlka vlašského ořechu nebo kulička hroznového vína.
- Klobásové a česnekové zdobíme kouskem syrové cibule.
- K salámové jednohubce nebo k jednohubce s uzeným masem či anglickou slaninou ladí kyselá okurka nebo nakládaná cibulka.
- Cibulí zdobíme také jednohubky rybí (s rybami, tresčími játry, surimi tyčinkami).
- Rustikální jednohubky se škvarkovým sádlem namazaným na tmavý chléb zdobíme plátky česneku a cibule.
Foto: Autorka článku
1 komentář
Proboha co to je za fotku. Ty chlebíčky jsou už na pohled tak krásné , jako by byly zakoupeny přímo z výlohy obchodu v roce 1974.