Studené polévky, někdy i ovocné, jsou typické pro polskou kuchyni. Jednou z nich je chlodnik, polévka, studená polévka z červené řepy se zakysaným mlékem, která upomíná na pobaltské „sousedské vztahy“ a mísení kultur. Chlodnik se koření čerstvým koprem, což je bylina pro polskou kuchyni rovněž příznačná.
Chłodnik litewski –studená polévka z červené řepy
Chłodnik litewski – polský recept
- 1 svazek řepných listů s větší červenou řepou, 500 ml vývaru nebo vývaru, 400 g kefíru nebo kyselého mléka (kyšky), 400 g smetany 18% (hustá), 2 lžíce nasekané pažitky, 2 lžíce nasekaného kopru, 2 malé strouhané okurky, 1/2 stroužku česneku, 1 lžička octa.
Příprava: Řepu důkladně omyjeme, červenou řepu odkrojíme, oloupeme a poté nakrájíme na malé kostičky. Nakrájejte také jemně řepné listy a stonky. Pokud je listů hodně, není nutné je všechny přidávat. Přiveďte vývar k varu, přidejte červenou řepu a silnější stonky, vařte přikryté asi 15 minut na mírném ohni, dokud červená řepa nezměkne. Pět minut před koncem vaření přidejte listy. Nechte vývar vychladnout (třeba v hrnci se studenou vodou). Do vývaru přidejte kefír nebo jiné kyselé mléko, smetanu, lžíci nasekané pažitky a lžíci kopru, jednu oloupanou a na kostičky nakrájenou nebo nastrouhanou okurku. Dochutíme strouhaným česnekem, solí, pepřem a octem. Zamícháme a dáme vychladit do lednice. Podáváme s vařenými vejci, zbylou strouhanou a oloupanou okurkou a novými bramborami. Zbývající nasekanou zeleninu použijte k ozdobení chladiče a brambor.
Podávání: 4 vejce natvrdo / strouhané oloupané okurky / uvařené nové brambory.
Tato studená polévka se tradičně podávala s vařenými račími krky nebo s nakrájenou telecí pečeni. Zdroj: https://www.kwestiasmaku.com/
Chłodnik litewski 2
- 1 ks větší červená řepa + mladé listy řepy, případně jen řapíky, 1 ks menší salátová okurka (cca 10 – 15 cm), 1 svazek ředkviček (cca 10 ks), 1 svazek čerstvého kopru, 2 kelímky zakysané smetany nebo kombinace zakysané smetany a bílého jogurtu, 200 ml vývaru, vejce natvrdo, pepř, sůl.
Příprava: Omytou, neoloupanou řepu uvaříme, pak ji oloupeme a nahrubo nastrouháme. V kastrůlku ji zalijeme vývarem, přidáme na malé kousky nakrájené řapíky a necháme ještě asi pět minut provařit. Nakonec vhodíme posekané mladé listy, necháme úplně vychladnout. Přidáme nahrubo nastrouhanou okurku, ředkvičky, posekaný kopr a vmícháme smetany nebo smetanu s jogurtem.
Dosolíme, opepříme a dáme do lednice minimálně na dvě hodiny, podle chuti můžeme ještě okyselit troškou citronové šťávy.
Dobře vychlazenou polévku zdobíme na talíři vařeným vejcem.
Chłodnik litewski 3
- Menší červené řepy 4 ks, salátová okurka 1 ks, podmáslí nebo kefír 400 ml, čerstvý kopr, nasekaný najemno 2 lžíce, ocet na dochucení, sůl a čerstvě namletý pepř, vejce uvařená natvrdo, případně hladkolistá petržel a zakysaná smetana na ozdobení.
Příprava: Řepu omyjte, oloupejte, nakrájejte na malé kostičky a vařte ve zhruba čtvrt litru osolené vody asi 15 minut, až změkne. Až trochu vychladne, vyndejte asi třetinu řepy stranou, zbytek rozmixujte a pak vraťte kostičky řepy. Vmíchejte na malé kostičky nakrájenou okurku, podmáslí, nasekaný kopr a dochuťte solí, pepřem a octem.
Polévku podávejte vychlazenou s vejcem, ozdobenou zakysanou smetanou, případně petrželkou.
Na vyvážení chuti chłodniku můžete použít i nálev z kyselých okurek nebo nakládané řepy a obohatit ho nastrouhanou čerstvou červenou řepou a její natí.
Řepa bude mít lepší chuť, když ji místo vaření upečete v celku (zakapanou olejem nebo ve vrstvě hrubozrnné soli) a po vychladnutí ji oloupete a nastrouháte. Pro jinou konzistenci polévky můžete nastrouhat také okurku.
Ilustrační foto: pixabay:com