„To není lenost, ale nemoc!“ chtěli by argumentovat lidé, které od ranního probuzení provází silná a nevysvětlitelná únava. Chronická únava, která častokrát brání udělat cokoliv, třeba se i jen zvednout z lůžka, je skutečně nemocí. Nese označení chornický únavový syndrom. A snad jedině ten, kdo jím trpí nebo trpěl chápe, že se nejedná o „módní výstřelek“ nebo nějakou nemoc „z nudy“.
Chronická únava se „nerozchodí“
Pokud někdo trpí nezměrnou únavou trvající nepřetržitě alespoň šest měsíců a doprovázenou hlubokým vyčerpáním, naprostou ztrátou výdrže a dalšími příznaky, například zvýšenou teplotou, bolestmi krku, hlavy, kloubů a svalů, je nutné, aby vyhledal lékaře. Když ten na základě důkladného vyšetření vyloučí, že by šlo o cukrovku, sníženou činnost štítné žlázy či jiné choroby, lze předpokládat, že pacient onemocněl tak zvaným chronickým únavovým syndromem (CFS). Toto onemocnění je považováno za chorobu 21. století, i když poprvé o něm američtí lékaři informovali koncem 80. let 20. století.
Není to nemoc z lenosti, naopak
Syndrom postihuje především lidi s velkým smyslem pro povinnost a odpovědnost, kteří jsou zvyklí podávat maximální výkon, neumějí odpočívat a přepínají své síly. Chronická únava není zdravotnický problém sám o sobě, ale příznak něčeho jiného. Složitost spočívá v tom, že častá únava je zcela subjektivní pocit.
Příčina tohoto onemocnění, které v současnosti patří k častým, však dosud není přesně známa. Nejpravděpodobnější je teorie, že vzniká u jedinců s vrozenou vnímavostí, po prodělání infekce napadající bílé krvinky, za současného působení významného stresového faktoru.
Únavový syndrom je vyléčitelný, i když vyžaduje individuální přístup ke každému pacientovi a komplexní léčbu, na které se musejí podílet často také psychiatři, psychologové a ostatní specialisté.
Jiné příčiny časté únavy
Člověk opravdu nemusí nic dělat a je unavený.
- Stává se to velmi často u lidí, kteří trpí stálým psychickým napětím. Jejich organismus je neustále připraven k nějakému boji, útěku, nebo akci. A tato potřeba být neustále ve střehu je stavem únavy .
- Jiný stav únavy přichází při depresích (patologickém smutku). Má podobu ztráty vitality a je typická tím, že se objevuje poránu. Tato únava může být velmi zákeřná, protože existují formy deprese, kterým se říká larvované (zakuklené) a těžko je pozná i zkušený lékař. Takový člověk nepociťuje smutek, je ale naopak naštvaný, bolí ho hlava, nespí a tím vším se vyčerpává.
- Únava je ale také příznakem pro jaterní onemocnění. Játra v roli chemické továrny nestačí odbourávat jedovaté látky. Ty se pak dostávají do lidského organismu, kde způsobují stav útlumu a únavy.
- Častá či až chronická únava však doprovázejí i vážné nemoci, jako nádory, krevní onemocnění, nedostatek červených krvinek (anémie), cukrovka nebo špatná funkce štítné žlázy.