Čím krmit křepelky

Japonské křepelky jsou na chov poměrně náročné. Mají značně vysoké nutriční potřeby a vyžadují velkou péči. Mají mnohem rychlejší metabolismus než jiné druhy druhy drůbeže a velmi rychle také dospívají. A čím krmit křepelky, aby ve vaší péči skutečně prospívaly?

Malé kuře se už po sedmi týdnech stane dospělým ptákem. A v porovnání se slepicí klade křepelka v poměru ke své velikosti dvakrát větší vejce. Proto je použití krmných směsí pro kuřata nebo slepice nevhodné, protože obsah živin a biologicky aktivních látek je v nich příliš nízký. Nepomůže ani obohacení kuřecích směsi masokostní nebo rybí moučkou, jak se to v praxi často děje. I když tento postup zvyšuje obsah bílkovin, současně snižuje potřebnou koncentraci dalších živin.

Čím krmit křepelky

Čím krmit křepelky

Křepelky by proto měly být vždy krmeny kompletními směsmi pro křepelky, protože jen ony mohou zaručit jejich optimální růst a bohatou snůšku vajec. Bohužel, prozatím je takových směsí na našem trhu málo, mnohem lepší je tedy pokusit se o jejich výrobu vlastními silami. Jsou bohužel o něco náročnější na přípravu, ale to už k hobby chovu křepelek patří.

Jedna směs pro všechny křepelky? S tím si nevystačíte

Chovatelé japonských křepelek by měli používat ideálně čtyři různé krmné směsi, přizpůsobené aktuálnímu věku ptáků. První tři z nich se používají při chovu mladých křepelek, a čtvrtý mix je určený pro dospělé ptáky, u nichž optimalizuje snůšku.

Při jejich tvorbě nezáleží na tom, zda chcete chovat křepelky na vejce nebo pro maso. Složení je stejné, ovšem liší se množstvím. V jednotlivých směsích byste ve sto gramech krmiva měli použít toto množství živin:

Směs 1 Směs 2 Směs 3 Směs 4
Kukuřičná zrna 37 gramů 0 gramů 20 gramů 40,2 gramů
Obilná zrna 0 gramů 37,3 gramů 21,3 gramů 0 gramů
Sójová moučka 41,5 gramů 40,3 gramů 38,4 gramů 39 gramů
Masová moučka 10 gramů 10 gramů 0 gramů 5 gramů
Rybí moučka 0 gramů 0 gramů 10 gramů 5 gramů
Sušené maso 3 gramy 3 gramy 2 gramy 0 gramů
Krmné kvasnice 0 gramů 0 gramů 0 gramů 3 gramy
Řepkový olej 6,2 gramu 7,2 gramů 6 gramů 5,5 gramů
Fosfát 0,5 gramu 0,4 gramu 0,7 gramu 0,6 gramů
DL-methionin 0,5 gramu 0,5 gramu 0,3 gramu 0,4 gramy
sůl 0,3 gramy 0,3 gramů 0,3 gramu 0,3 gramů
IB-1 premix 1 gram 1 gram 1 gram 1 gram

 

Kompletní směs musí být použita jako exkluzivní krmivo – jediné krmivo, které bude křepelkám k dispozici. Ideální pro krmení je prášek, který se dobře vstřebává. Pokusíme-li se krmivo granulovat, budou ho křepelky pravděpodobně rozšiřovat po výběhu, takže ho nakonec spotřebujete více.

Dospělá křepelka spotřebuje asi 25 gramů denně a pije asi 40 mililitrů vody. Jen tak pro zajímavost, denní spotřeba krmení pro 1 000 kusů křepelek je asi 25 kg. Nepotřebujete tedy velké sklady, vystačíte si s málem. Správně sestavené krmení je pro úspěšný chov křepelek absolutním základem.

Zanechte odpověď