Pokud se rozhodneme, že své tělo necháme zkrášlit pomocí tetování, je zapotřebí také vědět, jak se o něj starat. Jedná se zejména o péči bezprostředně po zákroku. Můžeme tak předejít možným komplikacím, které by nám radost z tetování mohly na nějaký čas pokazit. Ideální je domluvit se též s člověkem, který vám bude tetování dělat, aby vám poskytl co nejvíce informací. Může mít mnoho zkušeností od svých zákazníků, které stěží získáte jinde.
Těsně před a po
Den před tetováním je vhodné vyhnout se konzumaci alkoholu, kávy či různých omamných látek. Mohly by totiž ovlivnit přijetí pigmentu, krvácení po zákroku, a tedy i výsledný vzhled tetování.
Při odchodu ze salonu budete mít tetování zakryté fólií. Jejím cílem je zabránit zanesení infekce. Fólii na místě ponechte několik hodin a pak opatrně odstraňte. Neodstraňujte ji však bezprostředně předtím, než jdete spát. Po sundání je totiž zapotřebí nechat místo pořádně vyschnout a nijak nedráždit.
Následující dny
Poté můžete tetování opatrně omýt. Hodí se jemné (např. dětské) mýdlo. Proveďte to však čistou rukou a osušte jedině čistým ručníkem nebo papírovým ubrouskem. Pak je již na řadě oschnutí místa bez jakéhokoliv mazání. Tetování tedy nezakrývejte, nechte jej několik hodin větrat.
Během následujících dní se snažte vyhnout možnému zavlečení infekce do místa tetování. Po proschnutí již můžete místo mazat. Doporučovány bývají Bepanthen Plus, Tattoo Goo nebo lékařská vazelína. Nepoužívejte přípravky s alkoholem, které by pokožku jen vysušily. Místo mažte v prvním týdnu dvakrát až čtyřikrát denně tenkou vrstvičkou krému.
Postupné zhojení
Ve druhém a třetím týdnu tetování natírejte pouze ráno a večer krémem s panthenolem nebo s vitamínem E. Vyhněte se namáčení daného místa, odpusťte si návštěvu bazénu nebo sauny. Nenoste těsný oděv a tetování nezakrývejte.
Po několika dnech tetování seschne a povrchová vrstvička kůže se začne odlupovat. Nechte ji samovolně odpadat a nijak místo nedrážděte, neškrábejte. Výsledný vzhled byste tím mohli negativně ovlivnit.
V místě se může objevit pocit svědění nebo mírného štípání. Jedná se však pouze o klasický proces hojení. Snažte se v následujících dnech odpočívat, dopřát tělu dostatek sil, aby se zregenerovalo.
Po měsíci již bývá tetování obvykle zhojené a není třeba, abyste se jakkoliv omezovali ve svých aktivitách. Myslete však na to, že místo, kam byl nanesen pigment, je velmi snadno ovlivnitelné sluníčkem. Snažte se tedy pravidelně mazat ochranným krémem. Zejména barevná tetování jsou citlivá na působení slunce.