Pokud se doma chystáte zavařovat, tak se vám snadno může stát, že doma nemáte dostatek vhodných prostředků. Zjistěte například, čím nahradit Deko, aby byl výsledek stále stejně perfektní.
Deko je neocenitelnou pomůckou především při zavařování zeleniny. Nejde o konzervant, nýbrž o dochucovadlo, v němž se mísí sůl a různé druhy koření. Naštěstí si lze podobnou směs namíchat i doma.
Deko nahradí sůl a koření
Tak především budete pro nahrazení tohoto prostředku potřebovat sůl, a to v množství 40 gramů na 1 kg zeleniny. Nesmíte si ovšem zapomenout vzít k ruce ani nejrůznější druhy koření. Do připravené směsi dejte:
- nové koření,
- černý pepř,
- hořčičné semínko,
- koriandr
- a bobkový list.
Zavařit lze i vývar
Deko se vám však může hodit i při zavařování jiných věcí, než jenom zeleniny. Vsadit můžete třeba na uchování vývaru. Pokud se vám povede v akci koupit maso nebo kosti ve větším množství, pak si doma jednoduše připravte vývar, který následně zavaříte. A jak na to?
Jak připravit vývar k zavaření
Domácí hovězí vývar (ale i ten drůbeží, zeleninový nebo třeba rybí) může mít řadu podob. Ale trik pro jeho dokonalé uvaření je vždy stejný. A co budete potřebovat?
- 1 kilo hovězí kýty
- 1 morkovou kost
- 1 mrkev
- 1 kořenovou petržel
- 1 menší celer
- kousek kedlubny a pórku
- 1 cibuli
- 1 brambor
- 2-3 listy kapusty
- sůl
- pepř
- bobkový list
- česnek
- hřebíček
- nové koření
- 1 sklenici odolnou proti vysokým teplotám
A co si s tím vším počít? Začátek budete docela určitě znát. Do hrnce vložte 1 kilo hovězí kýty, bobkový list, česnek, hřebíček morkovou kost a cibuli. Česnek ani cibuli neloupejte, dodají vývaru barvu. Přidejte 1 mrkev, 2-3 listy kapusty, sůl, pepř, nové koření, kořenovou petržel, 1 menší celer kousek kedlubny a pórku a nakonec 1 brambor. Vše zalijte studenou vodu. A nakonec vložte sklenici tak, aby se dotýkala dna. A nezapomeňte ani na trik se sklenicí do vývaru.
Sklenice pomůže s vařením
Nyní zapněte sporák a přiklopte hrnec pokličkou. Čekejte. Mezitím se můžete v kuchyni věnovat jiným činnostem. Než totiž necháte vývar pomalu táhnout, musíte z něj ještě sebrat pěnu. A kdy je ten správný okamžik pro tenhle úkol? Přece ve chvíli, kdy začne sklenice narážet do dna nebo stěn hrnce. Jakmile se to stane, víte, že je teplota uvnitř nádoby příliš vysoká. A to pro vývar rozhodně není dobře.
Proč používat sklenici
Maso totiž opotřebuje příliš vysoký bod k tomu, aby se vařilo. Naopak, pokud ho převaříme, přijde o většinu své chuti i šťavnatosti. Jakmile tedy uslyšíte charakteristický zvuk rachotící sklenice, sejměte z hrnce pokličku a lžící seberte pěnu, která se na povrchu mezitím vytvořila. Poté pokličku vraťte zpět na místo a vývar stáhněte na co nejnižší teplotu. Bude mírně probublávat ještě dalších několik hodin.