Jedlou sodu můžeme nazvat univerzálním pomocníkem, který má mnohačetné využití v kuchyni i domácnosti, Vždy bychom měli mít jedlou sodu doma v zásobě. Ale co dělat, když ji potřebujete, a nemáte?
Zázrak jménem jedlá soda
Jedlá soda neboli soda bikarbona je hydrogenuhličitan sodný – zásaditá látka v podobě bílého prášku rozpustného ve vodě. Její užití je vskutku univerzální. Soda bikarbona je součást receptů na pečení, používá se na čištění koberců a pohovek, odstraňuje vodní kámen, bělí zuby, léčí pálení žáhy či bojuje s popáleninami.
Čím můžete nahradit jedlou sodu při pečení
Variant existuje hned několik, ovšem jejich využití závisí na situaci či konkrétním receptu. Jedlou sodu lze nahradit:
- kypřícím práškem
- sodovkou
- kváskem (pouze v některých případech)
- šlehaný bílkový sníh
- amoniakem
Kypřící prášek
Jedlá soda je zásaditá látka reagující během pečení s kyselinotvornými látkami v těstě, s nimiž vytvoří reakci, při níž vzniknou bublinky oxidu uhličitého potřebné k nakypření těsta. Jedlá soda je součástí kypřícího prášku, kde je ale obsažené pouze její malé množství (zhruba jedna třetina). Jedlou sodu může nahradit kypřící prášek a prášek do pečiva je možné nahradit jedlou sodou. „Babské rady“ tvrdí, že sodu nahradíte práškem do pečiva ve stejném poměru nebo ji zcela vyřadíte z receptu. To ale neplatí stoprocentně. Pokud při pečení nepoužijete ani sodu, ani kypřící prášek, výsledek bude neslavný. Ani stejné množství kypřícího prášku není řešením, protože mezi jedlou sodou a kypřícím práškem je řada zásadních rozdílů, a to ve složení i ve způsobu kypření těsta.
Jedlá soda je mnohem silnější než kypřící prášek. Pokud jej chcete nahrazovat, použijte až trojnásobně menší množství jedlé sody. Na jeden hrnek mouky padne čtvrt lžičky sody, kdežto do jednoho hrnku mouky přisypete čajovou lžičku kypřícího prášku. Musíte přidat také kyselinotvornou látku (nejčastěji podmáslí, kefír, jogurt, citronová šťáva, ale i cukr, mouka, vejce), aby mohla začít chemická reakce. Nevýhoda prášku do pečiva spočívá v chuti, pečivu může dodat kyselejší chuť.
Když musí jít jedlá soda a prášek do pečiva ruku v ruce
Některé recepty vyžadují obě kypřidla: prášek do pečiva i jedlou sodu. Jednou z ingrediencí do těsta je určitě kyselinotvorná látka (např. jogurt, cukr atd.), ovšem vzniklý oxid uhličitý není natolik silný, aby dostatečně nakypřil těsto, proto je nutné přidat i prášek do pečiva.
Jak správně péct těsto s kypřicím práškem a jedlou sodou?
Jakmile umícháte těsto, co nejrychleji jej dejte péct, aby se ihned nastartovala chemická reakce a těsto se stalo nadýchaným. Nezapomeňte – trouba musí být předem vyhřátá! Roztopená trouba je nutná proto, aby se těsto ihned začalo péct, povrch se zatáhnul a oxid uhličitý neunikal.
Ideálně mějte veškeré suroviny pokojové teploty. Ani jedno z kypřidel nemá rádo přílišné teplotní šoky (např. vajíčka z lednice).
Sodovka
Někdy můžeme místo sody použít obyčejnou sodovku (sifon, tedy vodu sycenou oxidem uhličitým). Sodovka se nejlépe hodní na těsto na přílohové knedlíky.
Droždí
Droždí neboli kvasnice obsahuje živé organismy – kvasinky. Kvasinky produkují oxid uhličitý, který se postará o nakypření těsta. Vzniká tzv. kynuté těsto.
Sníh
Těsto odlehčíte rovněž pomocí vaječného bílku ušlehaného do tuhého sněhu. Před šleháním přidejte do bílku špetku soli a ledovou vodu – na 1 bílek polévková lžíce vody. Bílek vodu absorbuje, tím bude mít sníh větší objem. Hmotu do těsta přimíchávejte opatrně, aby nespadl a jeho kypřící schopnost se tak neztratila.
Amoniak
Amoniak čili uhličitan amonný je další praktickou náhradou jedlé sody. Čpavek je známý tím, že dodává pečivu křupavost. Amoniak lze za jedlou sodu vyměnit v poměru 1:1. Pozor! Není vhodný pro každý recept.