Hladká mouka patří do omáček a koláčů, hrubá zase do knedlíků a halušek. Jak poznat, která mouka je pro váš recept nejvhodnější? A lze nahradit polohrubou mouku? V dnešním článku se podíváme na mouky, které jsou k běžně dostání v obchodech, jak je používat a jak nahradit polohrubou mouku.
Mouka hladká
V receptech nejčastěji najdete pšeničnou hladkou mouku. Ta se nejlépe hodí třeba do kynutých a křehkých těst, na zahušťování polévek a omáček, připravíte z ní jíšku a taky je součástí klasického trojobalu na smažené řízky. Pšeničnou hladkou mouku také určitě použijte na podsypávání těsta při jeho zpracovávání na kuchyňské lince.
Hladká pšeničná světlá mouka vzniká mletím vnitřního části zrna zbaveného obalových částí a klíčku a je nízkovymletá. Z tohoto důvodu není tak výživově hodnotná jako tmavé nebo celozrnné mouky. Nejhodnotnější látky se nachází právě v odstraněných částech zrna před mletím. Výhodou pšeničné mouky je to, že lépe kyne, má jemnější chuť a delší trvanlivost. Před zpracování mouky se doporučuje ji prosít. Mouka se prosetím okysličí a podpoří se rozvoj mikroorganismů.
Mouka polohrubá
Polohrubá mouka je taktéž pšeničná, je ovšem hrubší, než hladká mouka. Nejčastěji se používá například k přípravě perníku nebo jiné buchty na plech. Lze ji použít na také jíšku nebo ji lze použít na tvarohové nebo kynuté knedlíky. Polohrubou mouku upotřebíte i do drobenky.
Pšeničná polohrubá mouka patří mezi nízkovymleté mouky, což znamená, že výživový přínos od ní nemusíte čekat. Na polohrubou mouku je ovšem spoleh, že bude spolupracovat, dlouho vydrží a díky své jemné chuti nechá vyniknout ostatním surovinám.
Mouka hrubá
Hrubá pšeničná mouka nemá zrovna velké využití, proto jí v kuchyni určitě spotřebujete méně, než jako hladké nebo polohrubé. Využijete ji na drobenku nebo na knedlíky. Pokud se chystáte na knedlíčky nebo jiné zavářky do polévky, tak budou díky hrubé mouce nadýchané jako obláčky. Její velké využití je také při vysypávání vymazaných koláčových forem. Hrubá mouka je taktéž nízkovymletá a světlá, proto jsou její výživové hodnoty slabé. Z kulinářského hlediska je však v mnohých receptech nenahraditelná.
Celozrnná mouka
Celozrnná mouka se vyrábí drcením celého zrna nebo rozemíláním jeho dalších složek. Těmito složkami zrna jsou obalové části, tedy otruby a klíček, které obsahují cenné minerály, vitamín B, tuk a vlákninu. Celozrnná mouka se svými vlastnostmi při vaření i pečení chová jinak, než bílá mouka. Pokud budete chtít nahrazovat bílou mouku celozrnnou, buďte z kulinářského pohledu opatrní.
Při pečení z celozrnné mouky se obecně doporučuje přidávat ji do mísy pozvolna a promíchávat ji s pšeničnou hladkou moukou. Celozrnná mouka je charakteristická výraznější chutí, také je náchylnější ke kažení, a proto náročnější na skladování. Občas může mít také trpčí nebo nahořklou chuť. Stejně tak výrobky z celozrnné mouky mají kratší trvanlivost. Celozrnná mouka je na rozdíl od předchozích vysokovymletá, což znamená, že obsahuje vyšší podíl minerálních látek.
Jak nahradit polohrubou mouku
Určitě jste už někdy zažili, že chcete péct bábovku a zjistíte, že máte dvě balení hrubé mouky, dvě balení hladké, ale polohrubou mouku nenajdete ani jednu. Obchody je moc daleko nebo jsou zavřené? Pokud nechcete pečení bábovky vzdát a odpískat ho, čímž byste zklamali celou natěšenou rodinu, tak je tady jednoduché a rychlé řešení. Není sice zrovna ideální, ale docela slušně se dá míchat hladká mouka s hrubou v poměru 1:1. Není to ten nejlepší způsob, jak nahradit polohrubou mouku, ale když chcete bábovku, je potřeba improvizovat.