Chcete mít opravdu krásnou zahradu? Pak se soustřeďte na ty nejlepší detaily a zjistěte třeba, čím natřít dřevěnou udírnu. Ne všechny barvy totiž snesou vysoké teploty, které v udírně panují.
Udírna je v poslední době velmi oblíbenou součástí zahrady. Aby však fungovala přesně tak, jak má, musíte se o ni také správně starat. Jestliže to totiž neuděláte, mohla by udírna velmi rychle plnit svoji funkci.
Dřevěná udírna potřebuje péči
Jestliže je vaše udírna ze dřeva (velmi oblíbené je například dřevo smrkové), pak je její vnější natírání doslova nutností. Velmi dobře se na to hodí například tenkovrstvý lazurovací lak. A proč právě ten? Tato povrchová úprava nezanechává na povrchu vůbec žádné stopy – tedy prakticky žádný nátěrový film. A tak by to mělo být.
Dřevo je třeba ošetřit správně
Pokud totiž natíráte dřevo, musíte vytvořit správnou vrstvu. A to proto, že dřevo může při změnách podmínek měnit své vlastnosti. Jinými slovy – potřebuje „pracovat a dýchat“. A to je třeba provést tak, aniž by něco praskalo a loupalo se. Lazurovací lak se nanáší snadno. Jeho obnova je navíc velmi snadná, jednoduše se obnovuje opětovným napuštěním.
Ošetření vnitřku udírny
A je také možné natírat vnitřek udírny? Odpověď zní ne, vnitřek udírny se v žádném případě neimpregnuje, protože by to mohlo mít negativní vliv na jídlo, které připravujete uvnitř. Je totiž důležité, aby uzené maso nebylo ničím navoněno nebo dokonce znečištěno.
A není to vlastně ani třeba. O impregnaci se totiž velmi jednoduše a a efektivně stará kouř, který vzniká během uzení. Další ochrannou vrstvu pak vytváří i mastnota z uzeného masa. Čím více tedy udírnu používáte, tím lépe ji ochráníte. A mastnotu můžete zanechat i na povrchu udírny. Klidně si otřete mastné prsty o dřevo, tím svou stavbu ještě více ochráníte. Jde o způsob, kterým dřevo konzervovali naši dědové, není tedy žádný důvod pro to, proč s tím přestat.
Další metody konzervace
Vyzkoušet můžete i osvědčené opalování dřeva. I to je opravdu velmi stará a samozřejmě také osvědčená metoda. Opálené dřevo má navíc jen samé výhody. Mimo jiné například přispěje ke snížení rizika možného vzniku požáru. Všeobecně totiž platí rovnice, která říká, že jednou ohořelá vrstva jakéhokoliv dřevěného materiálu je v jakémkoliv dalším případě mnohem hůře zápalná. Dřevo tak ochráníte více způsoby najednou.
A na co si dávat pozor?
Především na to, aby plamen nepronikl moc hluboko do struktury dřeva. Tím byste totiž dřevo mohli poškodit až příliš. To by mohlo narušit jeho strukturu, takže by vám udírna mohla spadnout. Po opálení je také nutné kartáčování povrchu dřeva, díky tomu mimo jiné vynikne i přírodní struktura dřeva. Budete tedy mít krásnou a jako bonus i ochráněnou udírnu.