Snažíte se dát dřevinám na své zahradě atraktivní tvar nebo potřebujete odstranit staré větve? Pak se podívejte, čím ošetřit řez stromů, aby nedošlo k zavlečení infekce a poškození vaší dřeviny.
Ne vždy je samozřejmě podobný zásah nutný. Pokud ořezáváte jen malé větvičky, pak si strom nebo keř se zatažením rány poradí zcela sám a vy nebudete mít žádné starosti. U větších dřevin se však trocha péče přece jenom vyplatí.
Technika ořezávání velkých větví
Chcete-li řezat u svého stromu opravdu velkou větev, musíte ustoupit od linie očekávaného řezu přibližně ve 15-20 cm a na tomto místě provést „hrubý“ řez. To proto, aby se větev náhodou nezlomila jinde, než potřebujete. A jak na to? Nejprve větev uřízněte zdola, poté ještě seshora a to tak, aby se řez nacházel asi o 4 – 5 cm blíže ke kmeni. Teprve po odstranění velké nevzhledné nebo nemocné větve proveďte „čistý“ řez – jinými slovy odstraňte vzniklý pahýl na prstenci.
Tmel na stromy po prořezávání
A jakým dezinfekčním prostředkem je vhodné dřevo ošetřit, aby rána nebyla infikována žádnými patogeny? Pro tyto účely je vhodný například manganistan draselný a přípravky obsahující síran měďnatý nebo železitý. Všechny roztoky je nutné připravit vždy bezprostředně před aplikací na řezané dřevo. A jakou koncentraci použít?
Tmel ze síranu měďnatého
Připravte si 50 gramů síranu měďnatého. Ten nasypte do vhodné nádoby a zřeďte v 1 litru velmi teplé vody. Nic víc nebude třeba – na ránu ho jednoduše nanesete štětcem. Použít můžete také několik zrnek manganu, která se jednoduše rozmíchají v teplé vodě. Barva hotového roztoku by měla být jasně růžová.
Další možností je tak aplikace 30 gramů síranu železa. Toto množství se zředí v 1 litru vody a pořádně promíchá. Na strom se opět aplikuje štětcem.
Ošetření stromu vápnem
K přípravě tohoto tmelu budete potřebovat 30 gramů síranu měďnatého. Ten se jednoduše rozpustí v 0,5 litru teplé vody. Samostatně (tedy v jiné nádobě) rozmíchejte také 30 gramů vápna a to v 0,5 litru vody. Roztok síranu měďnatého nakonec velmi tenkým proudem a za stálého míchání pomalu přilévejte do vápenného mléka. Hotová směs s vápnem by měla mít krásnou modrou barvu.
Jaké stromy neřezat na jaře
Pokud se chystáte dát tvar svým okrasným stromům a keřům, měli byste vědět, které z nich na jaře určitě vynechat, abyste se omylem nepřipravili o květy. A které to jsou? Jde především o:
- tavolníky (Spiraea),
- zlatici (Forsythia),
- vistárie (Wisteria),
- pustoryl (Philadelphus),
- hortenzie (Hydrangea),
- šeříky (Syringa),
- kalina (Viburnum),
- vajgélie (Weigela),
- magnolie (Magnolia).
Jedině tak vás na jaře dokážou oslnit množstvím nádherně barevných květů s pronikavou vůní. Pokud tedy chcete mít na zahradě záplavu barevných květů, pohlídejte si termín řezu.