Chcete mít záhon plný zralých plodů, které nebudou hnít od země ani se jinak znehodnocovat? Pak se naučte, čím podložit jahody, aby zůstaly v perfektní kondici až do doby, kdy se je rozhodnete utrhnout.
Původně stál na počátku „jahodové mánie“ jahodník obecný (Fragaria vesca) obecně známý též jako lesní jahoda. Ovšem dnes bývá mnohem častěji k vidění pěstovaná kulturní forma, jež je nazývána jahodník velkoplodý (Fragaria annanassa).
Plody plné vitamínů
Jahody jsou ceněny nejenom pro svou chuť, ale také pro množství cenných látek, které obsahují. Jde především o vitamín C, vitaminy skupiny B (např. kyselinu listovou nebo také riboflavin pyridoxin), vitamin E, mangan, měď, draslík, vitamín K a betakaroten (provitamín A). To je však samozřejmě jen špička ledovce, cenných látek obsahují jahody mnohem více.
Mulčování jahod
Mulčování zahrnuje nejenom v případě jahod vždy pokrytí půdy organickým materiálem. Ovšem přikrýt je je možné i fólií nebo lepenkou. Mulčování je výhodné hned z několika důvodů. Především snižuje výpar vody z půdy a také snižuje nutnost závlahy. Vlhkost v půdě totiž vydrží mnohem déle, což je něco, co jahodám samozřejmě prospívá.
Ve hře je i potlačení plevele
Mulč je také potřebný k regulaci plevele a pro rychlejší růst jahodníků, pod vrstvou mulče se kořenový systém a půda rychleji zahřejí. Krycí materiál pak samozřejmě jedním dechem také zabraňuje úniku tepla z podkladu. Na jaře to platí zejména ve chvíli, kdy ještě půda v noci zamrzá.
Co použít jako podklad
Pokud jako mulč použijete piliny, jehličí nebo slámu (případně i jiné přírodní materiály, bude půda pod mulčem velmi brzy díky jeho rozkladu nasycena živinami, které rostlina potřebuje ke svému zdravému vývoji. Díky mulči se také vyhnete kontaminaci jahod.
Pomůže i při zalévání
Bez mulče totiž při zalévání nebo dešti padají kapky špinavé vody přímo na plody a listy, předtím se ovšem ještě stihnou znečistit bahnem a mulč tomu zabrání. A díky němu také nebudou jahody ležet na zemi, takže vám pravděpodobně neonemocní obávanou šedou hnilobou. Mulčování je vhodné připravit dvakrát ročně. Poprvé na jaře a podruhé jahody mulčujte koncem podzimu. Budete tak mít jistotu, že jim počasí ani nic jiného neublíží.
Kde jahody nepěstovat
Jahodníky patří mezi rostliny, kterým vadí zasolení. Neměli byste je tedy vysazovat u cesty. Stejně jsou na tom i túje, smrk omorika, broskvoň, švestka, jabloň, jedle, modřín, buk, třešeň, angrešt, fazole, hrách, červený rybíz, okurka, cibule, lilek brambor.
S čím jahody nevysazovat
V poslední době jsou velmi moderní vícedruhové záhony. Ovšem jahody se ne vždy se všemi druhy ovoce a zeleniny snesou. Mezi nejhorší sousedy pro ně patří brokolice, zelí, květák a rajčata.