Nádherně voňavé a na pohled krásné perníčky jsou především otázkou dobrého receptu. Roli však hraje i dodržení důležitých postupů, díky kterým například perníčky získají lesklost, aby vypadaly ještě více lahodně. Mnohdy je součástí pečení perníčků i tajná ingredience nebo finta, díky které jsou opravdu neodolatelné. Podívejte se na několik způsobů, čím potírat perníčky, aby byly krásně lesklé.
Potírání před pečením i po upečení
Pro dosažení optimálního lesku u perníčků se doporučuje kombinace potírání před upečením a následně i po upečení. V některém případě však může potření před upečením udělat jakési boule a vzduchové bubliny, což by pokazilo vzhledový dojem z perníčků. To už musíte sami vyzkoušet, takže nejdříve takto zkuste jednu várku a sledujte, co to udělá. Pokud nebude výsledek dobrý, bude stačit potření pouze po upečení, které je jednodušší a většinou s jistějším výsledkem. Obecně je potírání perníčků vhodné pro sladění povrchu, na který se bude lépe nanášet poleva.
Záleží však na vaší zkušenosti. Při dobrém receptu stačí potření horkých perníčků hned po vytažení a také dosáhnete optimálního vzhledu, chuťových vlastností i měkkosti. Pozor si dejte na přílišné upečení, kvůli kterému mohou být perníčky tvrdé, což nezachrání ani správné potření.
Potírání vajíčkem
Jako základní verze pro potírání perníčků je použití vajíčka. Konkrétní způsob se liší podle receptu a můžete vyzkoušet, co vám bude více vyhovovat. K potírání totiž můžete využít celé vajíčko, ale například pouze jenom rozšlehaný žloutek. Obě varianty jsou možné a záleží na tom, co vám bude více vyhovovat. K rozšlehanému vajíčku někdo přidává i trošku rumu. To slouží především pro dotvoření aroma a lepší zaschnutí této vrchní vrstvy. Pokud chcete mít jistotu, že se vrchní vrstva s potřením opravdu zapekla, vraťte perníčky ještě zhruba na minutu do trouby zapnuté na vrchní ohřev.
Pro potírání používejte ideálně jemnou mašlovačku. Vrstva by měla být tenká, aby se vajíčko či žloutek stačily připéct na vrchní vrstvu perníčku. Ideální jsou spíše jemnější mašlovačky z umělých štětin nebo pravého peří. Silikonové mašlovačky nemusí umožnit tak přesného a rovnoměrného rozetření pro dosažení optimální a jednotného výsledku po celém povrchu perníčku.
Mléko pro vyšší lesk i měkkost
Další recepty pracují s mlékem, které se přidává k vyšlehanému vajíčku. Zkusit však můžete i samotné mléko, které však zpravidla samo o sobě vysoký lesk perníčků nevytvoří. Ověřený recept spočívá v rozšlehání žloutku v troše mléka. Konzistenci je dobré vyzkoušet a mléko přidávat opravdu po malých kapičkách.
Vyzkoušet také můžete dvojí potírání, kdy perníčky před pečením nejdříve jednoduše potřete mlékem a následně upečete. Po upečení bude následovat potření rozšlehaným vajíčkem či žloutkem.
Vytvořte si směs pro potírání perníčků
Jestli se do přípravy perníčků chcete pustit opravdu naplno, můžete si vytvořit vlastní jedinečnou směs, se kterou dosáhnete požadovaného efektu. Někdo používá například směs rozšlehaného žloutku zředěného trochou vody a s přídavkem potravinářského barviva. To může být hnědé a červené pro dosažení zemitějšího či výraznějšího odstínu perníčků. Před použitím této směsi je důležité přecedit přes jemné sítko, aby se jednalo o hladkou hmotu určenou pro potírání.
Přidejte kakao pro větší tmavost
A jak dosáhnout krásně tmavých perníčků, na kterých se bude bílá poleva skvěle vyjímat? Důležité je přidat část kakaa již do samotného těsta. Díky tomu bude mít tmavší nádech. Se zabarvením může částečně pomoci také použití celozrnné mouky, která je přirozeně o něco tmavší v porovnání s klasickou bílou.