Tradiční linecké cukroví patří mezi stálice, které na vánoční tabuli nemohou chybět. Lineckému se občas přezdívá také raz, dva, tři těsto, protože zde existuje jediný správný poměr surovin. Jedna část cukru, dvě části másla a tři části mouky. Žloutky těstu dodají barvu a citronová kůra typicky skvělou vůni. V dnešním článku se dozvíte, jak linecké cukroví slepovat a co netradičního můžete letos vyzkoušet.
Vánoční linecké cukroví
Linecké cukroví by rozhodně nemělo na vašem vánočním stole chybět. Je to jedno ze symbolických vánočních cukroví a naše babičky o něm vyprávěly, že má magickou sílu. Možná proto, že jeho charakteristické číslo je šťastná sedmička. Těsto se totiž skládá z jedenáctkrát sedmi dílů cukru, dvakrát sedmi dílů másla a třikrát sedmi dílů mouky. Na Štědrý den byste tedy měli sníst sedm kousků lineckého, ať vám to přinese štěstí.
Na slepování lineckého pečiva obvykle používáme pikantní zavařeniny nebo máslové krémy. I jejich barevnost může být zajímavá. Povrch lze různě potírat rozšlehaným vejcem nebo jen vaječným bílkem. Děti linecké cukroví milují hlavně proto, že je slepované sladkou marmeládou. Ovšem některé děti, ale taky dospělí určitě ocení změnu v podobě lineckého slepeného pistáciovým nebo kávovým krémem.
Cukroví se peče už od 13. století
Už ve 13. století mělo pečení vánočního cukroví své místo v domácnostech. Byla s ním spojena symbolika a hodně příběhů. Cukroví kulatého tvaru připomíná slunce a rozdávalo se koledníkům. Cukroví ve tvaru zvířátek zase koledníkům přinášelo sílu daného zvířete. Medové perníčky jsou rozhodně nejstarším cukrovím, které pečeme i dnes. Perníčky se pekly ve 13. století.
Z linecké těsta můžete upéct celou řadu cukroví, což je jeho velkou výhodou. Ušetříte tak čas, peníze i energii. Linecké těsto lze taky obohatit o ořechy, kakaem, citronovou nebo pomerančovou kůrou. Skvělé je také koření s vůní Vánoc jako skořice, badyán či vanilka.
Marmeládová klasika
Dnes je trendy slepovat linecké i něčím jiným, než je klasická rybízová marmeláda. Zkoušíte rádi nové kombinace? Pokud ne a chystáte se na ověřenou klasiku, tak nakyslé marmelády sladké těsto doplní určitě lépe než sladké džemy. Když se ale přesto rozhodnete slepovat sladší marmeládou, tak do těsta nezapomeňte přidat citronovou kůru.
A malý tip, co se týká ještě marmelády. Cukroví potírejte vždy natírejte vždy na rubové straně, tedy té, kterou těsto leželo na plechu, protože kousky lineckého poté bude vzhlednější. A pro náročné máme ještě jeden tip. Když horní část nejdřív pocukrujete a až pak přilepíte, tak marmeláda ve středu zůstane lesklá a nezakalí se vlhnoucím cukrem.
Netradiční varianty
Polomáčené linecké s kávovým krémem
Na kávový krém budete potřebovat 125 mililitrů mléka, jednu lžíci polohrubé mouky, 125 gramů másla, 140 gramů moučkového cukru, jeden sáček vanilkového cukru a jedna lžíce silné kávy. Mléko rozmíchejte s moukou a na mírném plamenu přiveďte k varu. Vařte za stálého míchání asi dvě minuty, až vznikne hustá kaše, kterou nechte za občasného míchání zchladnout. Poté utřete máslo s cukry a žloutkem a do vzniklé pěny vmíchejte kávu. Po lžících přidáváme studenou kaši a vymíchejte hladký krém a slepujte jím cukroví.
Linecké cukroví s pistáciovým krémem
Na přípravu pistáciového krému budete potřebovat jeden balíček pudinku, půl litru mléka, 150 gramů cukru krupice a 250 gramů másla. Nejdříve svařte mléko s cukrem, přidejte pistáciový pudink rozpuštěný v troše studené vody a společně uvařte do zhoustnutí. Hotový pudink nechte zchladnout na pokojovou teplotu. Následně přidejte změklé máslo a dobře rozšlehejte. Před namazáním cukroví nechte krém asi hodinu vychladit v lednici.