Rajská omáčka je oblíbené jídlo, které je typicky české. Jistě si ji rádi dáte k obědu. Jak ji zahustit, aby byla akorát a neměli jste z ní polévku.
Recept na rajskou omáčku
Rajská omáčka se vyrábí převážně z protlaku. Můžete si ji však vytvořit i z čerstvých rajčat. Je jemnější. Přidává se do ní koření a také smetana. Bývá méně barevné, ale zase je čerstvější. Pro barvu můžete přidat i karotku. Rajská omáčka je skvělá s houskovým knedlíkem a kuličkami mletého masa.
Ingredience:
1 kg rajčat
1 cibule
2 mrkve
50 g másla
špetka citronové kůry
sůl
cukr
1 bobkový list
5 kuliček nového koření
vývar nebo zeleninový bujon
půlka kelímku smetany
2 lžičky hladké mouky
lžíci másla na jíšku
Postup:
- Rajčata a mrkve nakrájejte na kousky a cibuli také. V hrnci rozpusťte máslo a osmažte na něm cibuli do sklovata. Vhoďte do hrnce rajčata a také koření. Posolte a pocukrujte. Přidejte zeleninový bujon.
- Až budou rajčata rozvařená, tak vyjměte koření a směs rozmixujte do hladka.
- V hrnečku si rozpusťte máslo a přidejte mouku. Směs rozmixujte ve troše vody, tak aby byla bez hrudek a vlijte do hrnce s rajčaty. Přidejte smetanu a za stálého vaření míchejte ještě asi 10 minut.
Jak zahušťovat omáčky
Omáčka je česká klasika, kterou si jistě dá každý. Je to základ kuchyně a také velmi snadné a rychlé jídlo. Zahustit se dá mnoha způsoby. Nejklasičtější je jíškou. To je hladká mouka s trochou másla, které je osmaženo a rozmícháno ve vodě.
Na přípravu jíšky můžete použít jak pšeničnou mouku, tak také jiné druhy, včetně bezlepkových. Nemusíte používat jen máslo, ale rovněž rostlinný olej, či tuhé rostlinné tuky. Jíška se dá připravit na dva způsoby, světlá nebo tmavá. Je to jen na délce smažení mouky na másle. Když je mouka osmažena, zalijete ji jen trochou vody a pořádně rozmíchejte, ať nezůstanou hrudky.
Zahustit se dá také záklechtkou, která spočívá jen v rozmíchání mouky ve vodě. Tak můžete zahušťovat nejen rajskou omáčku, ale také polévky nebo omáčku pod maso. Záleží na množství mouky, do omáčky by měly být tak dvě lžičky a do polévky stačí jedna.
Hladkou mouku můžete přidat i do smetany a rozmíchat. Tak vznikne jemnější omáčka. Měla by být pořádně provařena, aby se nekazila. Stačí však 10 minut varu.
Čím ještě zahustit
Zahušťovat se dá i škrobem, tak vzniká omáčka, která je lesklá a lépe stravitelná. Toto je lepší do perkeltu nebo pod maso či boloňských špaget. Výhodou je zachování syté barvy.
Zelenina pomáhá zahustit polévku dokonale. Mrkev a další kořenová zelenina se jenom rozmixuje a vytvoří hustou strukturu. Omáčky mohou být také brokolicová nebo hrášková a mnoho dalších. Zahustit se dá i nastrouhaným bramborem nebo hraškou, což je směs připravená z hrášku. Brambory se používají převážně do zelí. Smíchejte mouku a nastrouhaný brambor a zelí bude dokonale zahuštěno.
Obilniny a vločky
Rozemletá pohanka nebo ovesné vločky vám skvěle zahustí polévku i omáčky. Poslouží tak i proso nebo jáhly. Stačí je uvařit a vytvořit kaši, kterou přidáte do jídla. Dobře vám poslouží také vločky, kukuřičné nebo i ječné, rýžové či špaldové.
Dalším způsobem jak zahušťovat jídlo je chleba. Jestliže je již tvrdší, nastrouhejte jej a dejte rozmixovat do vody. Tu přilijte do pokrmu, můžete jej nakrájet také na kostičky.
Jak zahustit trochu jinak
Zahustit se dá xantanovou gumou, což je používáno v molekulární kuchyni. Je to sypká směs, která nevytváří hrudky a je přírodní. Dalším zajímavým zahušťovadlem je kuzu, škrob z vinného keře, který pomáhá detoxikaci jater. Používá se především v japonské kuchyni.
Rajská omáčka je skvělé jídlo, které si vychutnáte. Výborná je také polévka, která se jí s nudlemi. Pro lepší chuť použijte bujon. Můžete si ji připravit z konzervovaných rajčat, protlaku nebo i čerstvých.