Když začne trápit žlučník, je to zlé. Nejen, že člověku není dobře, má často potíže s vyprazdňováním, cítí se jako zbitý a nemocný žlučník ho bolí, ale i pomoc je více než vzdálená. A bolest ze dne na den obvykle nezmizí. Přesto existují způsoby, jak podrážděný žlučník zase zklidnit.
Někdo to zná více než dobře a děsí se, kdy ho žlučník zase začne zlobit. A koho žlučník ještě nechytil, ten může být rád. Jenže stačí málo a potíže se mohou objevit z hodiny na hodinu. Není ale důvod hned vše vidět černě a hnát se k lékaři nebo v noci na pohotovost. Pokud bolesti nejsou tak silné a už s nimi máme zkušenosti, nemusí jít hned o zánět, ale jen o podráždění. A to lze vhodnými prostředky zase zažehnat. Jak? To by měl vědět každý, aby byl připraven.
Pomoc z lékárny
Léčbou, po které sahá řada pacientů, jsou nejrůznější medikamenty. Stačí zajít do lékárny nebo chvíli zapátrat na internetu a hned najdete nespočet přípravků, které by měly člověku ulevit. Může se jednat o kapky, tablety, tobolky, ale vhodný je třeba i žlučníkový čaj připravovaný ze směsi bylinek. Ceny přípravků se různí, ale pokud obsahují chloretika, měly by fungovat. Ta totiž pomáhají proti zácpě, podporují vylučování žluči a zaženou i bolesti. Ideální je ovšem poradit se s odborníky, a to i na dávkování a celkové době užívání léků.
Pomoc z přírody
Mnoho pacientů, které žlučník trápí častěji, sahá po přírodních prostředcích bez chemických příměsí. Bylinky jsou zaručenou pomocí, a když jim člověk napomůže, zafungují. Co je tím myšleno? Základem je úplná změna stravovacích návyků a alespoň do pominutí problémů vynechání tučných, smažených nebo výrazně sladkých jídel, která celý stav jen zhoršují. Lékaři doporučují jíst suchary a dopřávat si vlákninu, která napomůže činnosti střev. Měli byste i jen minimálně kořenit a nejíst cibuli, česnek či majonézu.
Bylinky
Vhodné jsou i bylinné přípravky. Buď si je můžeme koupit ve specializovaných prodejnách či lékárnách, a nebo si je připravit přímo doma. Není to nic složitého ani drahého, ale přesto jsou mnohdy účinnější než léky vnucované nám reklamami. Pokud nechcete šlápnout vedle, pořiďte nebo vyrobte si extrakt z bylinek – použít můžete řepík lékařský, řebříček, artyčoky či kurkumu. Pít je dobré žlučníkové čaje nebo také mátový čaj, případně odvar z měsíčku. A nebo si můžete doma vyvařit listy brusinek, meduňky nebo šalvěje a tento nápoj pak průběžně pít. Rozbolavělý žlučník poté brzy přestanete cítit.
Masáže
Kromě této „vnitřní“ pomoci se doporučují i masáže. Při bolestech žlučníku člověka často bolí i v oblasti břicha a žeber a toho se lze zbavit. Zaprvé je dobré zařadit do svého dne i pohyb, stačí pouhá chůze či jízda na kole a tím pomůžete rozhýbat i střeva. Dobré je také vydat se na masáž břicha, nebo si ji udělat sami. Podle některých lidí pomáhá i cvičení jógy.
1 komentář
cibule je základ všeho vaření,proč vynechat cibuli ? Prč nepřidat pro chuť trochu česneku-je přece přírodní antibiotikum. ??