Číslování bot

Nevyznáte se v číslování bot? U obuvi se můžeme setkat s několika typy číslování, a pokud si je chcete pořídit od nové značky nebo v jiném obchodě, může se stát, že na číslování, které zde používají, nejste zvyklí.

Ono obecně každá značka bot má trošku odlišný střih a tedy i jiné číslování. Číslo obuvi, kterou byste měli na své nohy nazout, je spíše orientační. Určitě už se vám stalo, že vás boty ve vašem čísle tlačily nebo naopak, že zvolená velikost byla příliš velká a vy jste museli sáhnout po menších botách. Velikost bot je totiž ovlivněna délkou i šířkou a v číslování obuvi se odráží hlavně jejich délka, šířka je většinou už jen úměrná.

Používaná číslování bot

Hned na úvodu našeho článku se zaměříme na nejčastěji používaná číslování obuvi, se kterými se můžete v obchodech setkat. Když se v číslování nevyznáte a nakupujete na internetu, hledejte vždy velikostní tabulku, kde by měly být napsány příslušné převody. V obchodě si zase boty vyzkoušejte nebo si nechte poradit od prodavačky. Setkat se můžeme s evropským, anglických a americkým číslováním.

Číslování bot

Evropské číslování bot

Evropské číslování bot můžete vidět pod zkratkou EU. Toto číslování pro dospělé vede od velikosti 31 až do 52, u dětí jsou běžné velikosti od 18 do 30,5. Toto číslování se tedy může dělit i na poloviny. V případě dámské obuvi se v obchodech nejčastěji setkáváme s čísly od 36 do 42 (existují však i obchody, které nabízejí i nadměrné velikosti). Pánské číslování obvykle začíná kolem 40 a končí u 52.

Anglické číslování bot

Anglické číslování bot se označuje zkratkou UK a je oddělené pro děti, ženy a muže. Dětská obuv má číslování od 2 do 12 a je zde jiný přepočet na číslování evropské. Obuv pro dospělé využívá stupnici od 0 do 16.

Americké číslování

Americké číslování známé pod značkou US je podobné tomu britskému. Je však o několik bodů posunuté. Bohužel zde hrozí poměrně velké riziko záměny. Jestliže si tedy kupujete boty například na internetu a nejste si jisti, v jakých jednotkách je velikost bot udána, doporučujeme obrátit se s dotazy na prodejce.

Převod velikosti obuvi na centimetry

Úplně ideálním řešením je zjistit si, kolik centimetrů měří vaše chodidlo a podle toho boty vybírat. Na centimetry se totiž dá přepočítat každá velikost poměrně snadno. Jak velikost svého chodidla zjistíte? Stačí, když si stoupnete na čistý bílý papír, nohu si obkreslíte a změříte její délku. Při výběru bot je pak dobré počítat pár milimetrů rezervu. Pokud vám to nevychází tedy na milimetr přesně na nějakou velikost, je dobré vzít tu o kousek větší.

Co dělat, když velikost bot nepadne

Pokud jste si koupili boty a ty vám velikostně nesedí, není nic jednoduššího než je vrátit prodejci. Při nákupu na internetu na to máte vždy minimálně 14 dní. Když si koupíte boty v kamenném obchodě, je situace už o něco složitější. Při koupi si je totiž máte dobře vyzkoušet a na další reklamace tak již nemusí být brán zřetel. Mnoho obchodů ale umožňuje vrácení obuvi krátce po koupi nebo alespoň její výměnu.

Zanechte odpověď