Některým ženám, které mají problémy s otěhotněním, gynekolog předepíše přípravek prodávaný v lékárnách pod názvem Clostilbegyt. Jaké jsou účinky Clostilbegytu na otěhotnění? A má Clostilbegyt nějaké vedlejší nežádoucí účinky?
Jak Clostilbegyt účinkuje
Clostilbegyt je přípravek, který vyvolává a podporuje ovulaci u žen, které neovulují. Absence ovulace (anovulační porucha) může být způsobena například dlouhodobým užíváním hormonálních antikoncepčních tablet nebo některými hormonálními poruchami. Clostilbegyt může být předepsán i mužům.
Clostilbegyt je přípravek, který může předesat pouze odborný lékař, který dobře zná celkový zdravotní stav ženy, které Clostilbegyt předepisuje. Znalost celkového zdravotního stavu je nutná i proto, že se Clostilbegyt nesmí používat při některých chorobách, například:
- při poruchách jater,
- při poruchách štítné žlázy,
- při cystách na vaječnících
- a při dalších přesně specifikovaných onemocněních.
I tak se žena musí před započetím kúry podrobit důkladné gynekologické prohlídce.
Jak se Clostilbegyt užívá
Užívání Clostilbegytu je pod stálou lékařskou kontrolou – dávkování i doba trvání podávání přípravku. Dobu podávání i dávkování ovlivňuje citlivost ženiných vaječníků. Lékaři nasazují přípravek v souvislosti na pravidelnost menstruace (její fáze). Když žena vůbec nemá menzes, mohou zahájit léčbu okamžitě.
- Při léčbě Clostilbegytem začne žena užívat jednu (50 mg) tabletu přípravku denně, a to pět dní. V té době jí jsou prováděny laboratorní testy, které zjišťují tak zvanou ovulační odpověď.
- Mezi jedenáctým a patnáctým dnem dnem cyklu by mělo dojít k ovulaci.
Jestliže tento postup nevede k výsledke – ovulace se nedostaví – přistupují lékaři k druhému způsobu aplikace Clostilbegytu.
- Je třeba vyčkat do dalšího cyklu
- a pak od pátého dne žena užívá Clostilbegyt ve dvojnásobném množství (100 mg) denně.
- Tento postup lze opakovat ještě jednou.
Celková dávka Clostilbegytu v jednom cyklu nesmí přesáhnout 500 mg, což je deset tabletek.
- Pakliže léčba nebyla účinná, musí žena na tři měsíce vysadit užívání.
- Poté může lékaž doporučit tříměsíční kúru znovu opakovat.
Jestliže ani druhá léčba není účinná, od použití Clostilbegytu lékař obvykle upustí a navrhne jiné řešení.
Nižší dávkování
Ženám, které trpí syndromem polycystických vaječníků a mají z tohoto důvodu sklony k hyperstimulaci, je v počátcích léčby podáván Clostilbegyt v poloviční dávce (tedy 25 mg).
Poměrně rychlý účinek má Clostilbegyt v případě, že ženě chybí menstruace z důvodu, že předtím dlouhou dobu užívala hormonální antikoncepční tabletky. V takovém případě Clostilbegyt obvykle vyvolá ovulaci už při první pětidenní kúře.
Vedlejší účinky
Jako u většiny přípravků ovlivňujících činnost žláz s vnitřní sekrecí, také užívání Clostilbegytu může mít nežádoucí vedlejší účinky. Mezi ně patří například návaly horka a s tím spojené červenání obličeje a zvýšené pocení, dále nevolnost, pocit na zvracení, bolest hlavy, závratě, zvýšená únava, případně i poruchy vidění. Všechn y možné nežádoucí účinky přípravku, a to i ty méně obvyklé, jsou uvedeny v příbalovém letáku přípravku.