Co dát do pastičky na myši

Pokud se už několik dní usilovně snažíte chytit hlodavce, kteří vám pobíhají po bytě, určitě už jste zjistili, že sýr jim rozhodně nechutná. Poradíme vám, co dát do pastičky na myši, aby měla zaručený úspěch. A budete se divit, ale základní pravidlo pro výběr té správné návnady je celkem jednoduché.

Asi už se nedozvíme, kde se vzala ta pohádková asociace myši a velkého trojúhelníku sýra. Možná byly původní předlohou velké díry v pravém ementálu, které opravdu vypadají, jakoby si tu razilo cestu malé zvířátko. Nicméně je prokázáno, že ve skutečném světě se myši do sýra příliš nehrnou, mnohem raději mají totiž sladké.

Co dát do pastičky na myši

Vybírejte podle lokality, vyplatí se to

Opravdu, cukry myším chutnají – a to hlavně ty jednoduché, jako je fruktóza nebo sacharóza, tedy např. řepný cukr. Ale mají rády i škroby, což je vlastně také forma cukrů. Sýru najdeme cukru jen málo – jde o laktózu čili mléčný cukr. Naopak obiloviny nebo sladkosti budou jasnou volbou. Dalším perfektním lákadlem je tuk – hlavně špek. A to zejména na podzim, kdy se myši snaží adekvátně přibrat před zimním obdobím útlumu.

Není to však definitivní. Myš žijící v čokoládovně si nad pralinkou nastraženou v pastičce ani nepovzdechna a myš, jež se zabydlela v sýpce, zase nebude mít zájem o zrní. Už tušíte, kam tím směřujeme? Přesně tak, myš bude především zajímat to, co ve svém okolí běžně dostupné nemá. Proberte si tedy naše osvědčené tipy a vyberte si ten, který bude právě vaší lokalitě odpovídat nejvíce.

Některé myši dokáží být i hodně zmlsané, takže je možné, že hned napoprvé slavit úspěch nebudete. Ale vytrvejte, dřív nebo později se vám nakonec tu správnou návnadu najít podaří. A z čeho tedy vybírat? Zaručeným návodem na úspěch je:

  • oříškový nebo čokoládový krém
  • slunečnicová semínka
  • vlašské ořechy (ale použít můžete také lískové)
  • čokoláda (stačí i ta úplně obyčejná, klidně i čokoládová pochoutka nebo mls)
  • chleba, nejlépe opečený na kusu špeku
  • špek
  • sušenky

Tajným tipem pro myší jazýčky je vůně vanilky nebo vanilínu. Koneckonců používají ji i profesionálové, aby tak zamaskovali stopy své přítomnosti. Zkušenosti říkají, že nastříkáte-li na návnadu trochu vanilkové aromatu, je úspěch téměř zaručen.

Dalším specifickým myším lákadlem jsou nejrůznější granule. Ať psí, ty určené pro koi kapry nebo třeba kočičí polštářky plněné masem. Jde o něco, k čemu se myši běžně nedostanou – takže bývají zvědavé a mlsné.

Co návnady na myši, mohou ublížit kočkám?

Někdy dávají lidé do pastiček i granule otrávené nebo žvýkací s jedem, určené speciálně pro deratizaci. Jde o pojistku pro případ, že se myš návnady zmocní, aniž by uvízla v pastičce. Jde rozhodně o zajímavý způsob, pokud nemáte myší moc.

V takovém případě by totiž mohlo jít o nebezpečí pro všudypřítomné kočky. Myši ovlivněné jedem jsou pro ně totiž velmi snadnou kořistí. Jedna otrávená myš jim s největší pravděpodobností neublíží, ale pokud by jich zkonzumovali více, mohlo by je to stát i život, takže pozor na to!

Zanechte odpověď