V domácnosti se může stát, že se spálíme vařící vodou, převrhneme na sebe čaj nebo se nechtěně dotkneme rozpáleného plechu. Pokud se jedná o popáleninu prvního stupně, můžeme k její léčbě využít domácí lékárničku. Co se nám může v těchto případech hodit?
Závažnost popálení
Popáleniny lze odlišit na ty prvního, druhého, třetího a čtvrtého stupně. Při těch nejlehčích je postižena jen vrchní vrstva kůže. Je patrné zarudnutí, mohou se vytvářet puchýře. Při druhém stupni již poškození zasahuje hlouběji, místo je rudé, oteklé. Pokud je kůže bílá, není citlivá na dotek nebo je dokonce tmavá, již se jedná o těžké popáleniny. Jejich ošetření je nutné svěřit lékaři, zde žádné volně dostupné přípravky a domácí léčba nepomohou.
První pomoc
Základním postupem je začít postižené místo co nejdříve ochlazovat. Vystačíte se studenou vodou, můžete k ní přidat též led. Vyhněte se však tomu, že byste led přiložili přímo na poškozenou pokožku.
Ideální je, pokud máte doma v lékárničce přípravky, které mohou pomoci s hojením popáleného místa. Lze jimi také zajistit minimalizaci následných jizev. Jako nejčastěji používané můžeme uvést Panthenol Spray, HemaGel nebo Fenistil gel. Pokud pociťujete bolest, můžete krátkodobě užít analgetika.
Snažte se, aby se vám do daného místa nedostaly žádné nečistoty a nedošlo zde k šíření infekce. Místo můžete po nanesení masti zakrýt sterilní gázou a opatrně i obvazem nebo náplastí. Poměrně rychle by mělo dojít k ústupu bolesti a k postupnému hojení. Pokud by se vám však zdálo, že dané místo je dlouhodobě oteklé, bolestivé a začervenalé, obraťte se raději na lékaře.
Léčba doporučovaná po generace
Kromě různých mastí a gelů však můžete využít i ryze přírodní prostředky. Pokud máte doma aloe vera, stačí rozříznout její list a přiložit na ránu. Podobné účinky má též šťáva z netřesku. Můžete též na spáleninu přiložit nastrouhané brambory nebo ji potřít máslem. Dojde ke zklidnění poškozené pokožky. Z bylinek lze doporučit kostival lékařský nebo třezalku tečkovanou.