Cuketa je univerzální plodina, kterou můžete použít do různých vařených jídel a dobrá je i do salátů, protože nemá příliš výraznou chuť a snadno se ochutí třeba česnekovým dresinkem. Dělají se z ní také různé nádivky, čalamády, přidává se do bramboráků a moučníků. Nejlépe chutnají mladé plody dlouhé cca 20 cm.
Příčina absence plodů
Pravidelné odebírání mladých plodů rostlinu nevysiluje a nasazuje další květy a plodí déle. Zahrádkáři vědí, že jim dvě rostliny zajistí bohatou úrodu pro rodinu, a to v bio kvalitě. Pokud není deštivé léto, kromě plísně cuketa moc nepřátel nemá. Přesto se někdy stane, že zdravé a bohatě kvetoucí rostliny neplodí.
Příčina neúrod v tomto případě je téměř jasná. Bohatě kvetoucí rostliny nebyly opylované. Jako u většiny tykvovitých rostlin, i cuketa má květy samičí a samčí. Oba druhy květů vyrůstají na jedné rostlině. Samčí květy se objeví dříve, často brzy po vysazení rostlin. Teprve za čas se objeví samičí květy. Poznají se podle kratší stopky a ztluštělého semeníku, který je pod květem. Problém může nastat se sprášením. Pokud se stane, že samičí květy rozkvetou v chladných dnech nebo v období, kdy prší několik dní za sebou, opylovači se ke květům nedostanou. Květy následně uvadnou a odpadnou, v horším případě, když je vlhko, začnou hnít a je třeba je z rostliny odstranit, aby se hniloba nešířila dál po rostlině.
Cuketa kvete průběžně, takže i když se třeba na začátku léta květům nedaří, mohou ještě po celé teplé období znovu kvést.
Jak nahradit přirozené opylování
Pokud je pěstitel zkušenější a věnuje se zahradě intenzivně, dojde mu, že ve špatném počasí přirození opylovači svou práci neudělají a může zakročit sám. K opylení samičích květů stačí jemný štětec, kterým se odstraní pyl ze samčího květu a přenese se na samičí květ. Není to žádná věda, jen je třeba pracovat s citem, aby nedošlo k poškození samičích květů. Další možností je odstranit z rostliny samčí květ a přiložit ho středem na střed samičího květu, aby se pyl přenesl.
Po procesu opylení je vhodné samčí květy z rostlin odstranit. Svou práci už odvedly a na nic dalšího nejsou třeba. Pokud jsou ještě v dobrém stavu, lze je využít třeba jako dekoraci v kuchyni nebo si je usmažit v těstíčku. Na rostlině by uvadající samčí květy mohly vytvořit ložisko hniloby, které se může šířit dál po rostlině. Povadlé květy také přitahují slimáky, kteří mohou okusovat i mladé plody.
Závlaha rostlin ovlivní rychlost růstu plodů a mohutnost rostliny
Pro dlouhou a bohatou sklizeň je vhodné rostlinu udržet co nejdéle v dobrém stavu. Ideální je zalévání, které nemáčí listy rostliny. Praktická je kapénková závlaha pomocí hadiček. Celé sady pro takovou závlahu se prodávají v hobby zahradnických centrech. Podobně lze vláhu rostlinám dopřát pomocí hliněného květináče, který se zapustí vedle rostliny a plní se vodou. Rostlina ho ovine kořeny a odebírá si vodu.
Praktické je i mulčování
Tenká vrstva posekané trávy nebo slámy zamezí růstu plevelných rostlin a udržuje vláhu u kořenů rostliny. Střed rostliny však musí zůstat volný, aby nezačal hnít. Rostliny by měly mít také velké rozestupy, aby záhon větral.
Jediný škůdce
Jak už bylo zmíněno, na uvadajících květech si rádi pochutnávají slimáci a když květy dojdou, okusují mladé plody rostliny. Obzvláště pokud je na záhonu černá netkaná textilie, zdržují se pod ní a vylézají na hostinu až za tmy. Mohou tak při přemnožení napáchat už na květech velké škody, a proto je třeba proti nim rázně zakročit.
Na zahradě lze nechat běhat indické běžce, kteří umí slimáky vysbírat. Na internetu je také mnoho návodů, jak na tyto nezvané návštěvníky políčit různé podomácku vyrobené pasti.
Šetrná a častá sklizeň
Na jedné rostlině může být v optimálních podmínkách hned několik plodů, které hlavně v případě teplého a vlhkého počasí rostou před očima. Aby rostlina dělala další květy a plodila, je vhodné plody sklízet ještě v době, kdy nemají ohromné rozměry. Mladé cuketky mají jemnou a měkkou slupku i malá semena uvnitř plodu a jsou mnohem delikátnější než velké plody.
Plod se z rostliny neodstříhává, neodřezává, ale jemně se vykroutí. Hlavně ve vlhkém období se včasnou sklizní zabrání i hnilobě plodů, které leží na zemi. Rostlina, která pravidelně přichází o plody včasnou sklizní, bohatě kvete po celou sezónu a zastaví ji až studené podzimní noci.
Výběr pozemku a hnojení
Nejideálnější místo, kde se cuketám daří, jsou záhony na slunci a v závětří. Kvůli šíření chorob by neměly být v blízkosti záhony okurek, rajčat a brambor, pokud to rozloha zahrady dovolí. Rostlina má ráda prohnojenou a dobře propustnou půdu a daří se ji například i na vyzrálé hromadě koňského hnoje, kam se může sázet opakovaně několik let.