Název této nemoci zní poměrně cizokrajně a leckomu může připomínat něco podobného jako paradentózu. Ale jde o něco zcela jiného. Parestézie občas postihne každého člověka a stačí k tomu jen málo. Jde totiž o obyčejné mravenčení.
Sedíte ve špatné poloze, máte překřížené nohy, a když se chcete zvednout, zjistíte, že nohy jsou jakoby znecitlivělé a nemůžete je ovládat, jak byste chtěli. Odkrví se. Po chvíli se stav začne srovnávat, ale jak se krev hrne zpět do končetin, objeví se nepříjemné brnění a mravenčení. Právě tomu se odborně říká parestézie. Může se ale objevit i v jiných situacích. A i když většinou není nebezpečná, jsou chvíle, kdy byste s ní měli vyhledat lékaře.
Příčiny
Takzvané mravenčení, pocity brnění, pálení kůže, svědění nebo píchání se mohou objevit leckdy. V tomto případě ovšem nejde o to, že by postižení mělo vnější příčiny a někdo vás uhodil nebo jste se třeba o něco spálili – dochází totiž k podráždění nervů vnitřními příčinami. Jak už bylo popsáno výše, může jít o následek dlouhého sezení v nepřirozené poloze. Ale parestézie se mnohdy objevuje, když se praštíme do loktu do takzvané brňavky. Jedná se i o doprovodný efekt syndromu karpálního tunelu, ale svědění a mravenčení často postihuje i alkoholiky kvůli nedostatku vitaminu B v těle, hrozí občas i lidem s cukrovkou a objevuje se i při epilepsii, některých typech rakoviny nebo při současném objevení se otoku lymfatických uzlin.
Projevy
To, jak se tato potíž projevuje, plyne už z jejího názvu. Člověk má pocit nepříjemného a někdy až bolestivého pálení, svědění a mravenčení v jednom daném místě na těle. Většinou se nešíří a postupně se utlumuje, až úplně zmizí. Je to více nepříjemné než nebezpečné či bolestivé a při pokusech o rozhýbání daného místa parestézie mizí. I v případě, že doprovází některá již zmiňovaná onemocnění nebo jinou potíž, po čase sama odezní.
Léčba
První pomocí při přesezení nohy je rozhýbání a umožnění odblokování nervů a správného průtoku krve. Pokud se parestézie objevuje u lidí závislých na alkoholu, je jedinou možností přestat pít a abstinovat, případně dodávat tělu vitamíny B. Podobná rada je tu i pro diabetiky, kterým také pomůže přísun vitamínů obsažených ve skupině B komplex.
Komplikace
Může se stát, že příčiny brnění nejsou tak banální a nelze je jednoduše odstranit. To se děje v případě, kdy má člověk vyhřezlou ploténku nebo poškozené obratle. Ty mohou tlačit na nervy a způsobují tak mravenčení a pocit pálení kůže, kterého se nelze zbavit. V takovém případě pomůže jen lékař. A podobnou komplikací může být mravenčení i u lidí trpících takzvanou fibromyalgií, což je chronická bolest kloubů a svalů, které jsou jakoby ztuhlé a přitom výrazně citlivější na dotek. I tady pomůže jen návštěva odborníka.