Když se nám povede narazit si nějakou část těla, bolest bohužel nepomine ze dne na den. I když se nejedná o zlomenou kost a kůže je v daném místě neporušená, i přesto nás dokáže pár týdnů potrápit. Můžete vyzkoušet některý z následujících tipů, jak obraženinu co nejdřív zahojit.
Typické příznaky
Pro obraženinu je charakteristické zhmoždění po tupém úderu do těla. Naražené jsou měkké tkáně, svaly a vazy. Může se přidat i natržení nebo odtržení svalu či vazu. Kost však poškozena není. Obvyklým projevem je rozlití krve pod kůží. Ta se pak odlišně zbarví, můžeme pozorovat nevzhledné modřiny, objevují se i otoky. Samozřejmostí je bolestivost daného místa a omezení hybnosti.
Vyloučení zlomeniny
Když už si přivodíte nějaký takový úraz, je podstatné zprvu vyloučit, že by se jednalo o zlomeninu. Pokud byste si nebyli jistí, je určitě na místě navštívit lékaře, který provede rentgen. Bolestivost obraženiny je opravdu velká a mnohdy podle subjektivních příznaků neodlišíme závažnost úrazu.
Nenamáhejte se
Základem léčby by měla být vhodná režimová opatření. Několik dní si dopřejte klid, pohmožděné místo nijak nenamáhejte, odpočívejte. Pokud máte naraženou nohu nebo ruku, snažte se je umístit výš tak, aby mohl dobře splasknout vzniklý otok. Můžete aplikovat studené obklady. Pokud dojde k poškození svalů, využívá se kompresivní obvaz.
Pomohou i bylinky
Vyzkoušet můžete masti a gely z lékárny, homeopatika, bylinky nebo různé domácí rady. Na obraženiny bývá doporučován jitrocel, kostival ale také třeba nastrouhaná červená řepa. Vyzkoušet můžete i třezalkový olej, měsíček, rozmarýnu nebo mateřídoušku. Podle potřeby je možné sáhnout po bylinkách už ve formě mastí nebo přísad do koupele.
Počítejte s tím, že zhojení zabere určitou dobu. Je pravda, že každý den bude váš stav o malinko lepší. Buďte ale připraveni na léčení v délce několika týdnů.