Poštípán od komára byl zřejmě již někdy každý z nás. Sice to není až taková tragédie, ale přece jen svědění a pupínky dokážou pár dní znepříjemnit. Jak si s tím poradit a co nejrychleji se štípanců zbavit?
Každý reaguje jinak
Štípnutí od komára obvykle vypadá jako červený pupínek nebo vystouplé místo na kůži. Charakteristické je zejména nepříjemné svědění. U někoho může být celé místo značně nateklé. Každý reaguje trochu jinak. U někoho se objeví pupínek, který během pár dní zmizí, jinému přibude rozsáhlý otok, který se bude zmenšovat v průběhu téměř celého týdne.
Speciální mastičky nebo domácí léčba
V lékárně lze zakoupit různé chladivé gely. Ty urychlí hojení, ale zejména zmírní svědění. Dále je možností použít různé pudry, masti nebo spreje.
Proti otoku, ale i svědění pomáhá postižené místo chladit. Využít k tomu můžete kostku ledu nebo cokoliv chladivého. Dle rad našich babiček zabírá proti svědění přiložení rozkrojené cibule nebo citronu. Pomáhá též obklad z octa. Ulevit se vám může, pokud si na štípance přitisknete vyluhovaný sáček se zeleným nebo černým čajem. Jestli chcete vyžít bylinky, pro léčbu štípanců a zmírnění svědění se doporučuje jitrocelová šťáva. Stačí ji na dané místo vymačkat přímo z čerstvých listů. K hojení pomáhá také šťáva z aloe vera.
Zkuste prevenci
Není tak snadné se náletům komárů ubránit. Když se vám to však podaří, jistě to pro vás bude příjemnější, než řešit neblahé následky poštípání. Dobrou radou je nepustit hmyz vůbec do bytu. Samozřejmě nejvíc štípanců můžete utržit v noci při spaní, dávejte tedy pozor, ať se vám komár neusadí v ložnici.
Můžete proti nim využít sítě do oken, různé repelenty či odpařovače odpudivých látek. Měla by též napomoci pravidelná konzumace vitamínu B. Lidský pot pak získává jiné složení a má jiný zápach, který právě komáry odpuzuje. Stejný efekt by měla mít i konzumace česneku.