V letních měsících se snadno může stát, že při pobytu venku dostanete vy nebo třeba vaše ratolesti žihadlo od včely. Snad nejčastěji se tak stává, pokud se člověk pohybuje bosý po trávě a na včelku šlápne. Co v těchto případech pomůže zmírnit reakci, kdy je třeba zbystřit pozornost a vyhledat rychle lékařskou pomoc?
Včelí bodnutí není nijak velkou tragédií v případě, kdy na něj nejste alergičtí, a kdy dostanete žihadlo do části těla, na němž pro vás není nebezpečný otok nebo nedojde k poškození dané struktury.
Běžná reakce
Pokud dostaneme žihadlo od včely, obvykle dochází k menšímu otoku v daném místě, objeví se zde zarudnutí. Je možné pociťovat svědění, pálení nebo bolest. Během několika hodin by však měly tyto reakce ustoupit bez jakýchkoliv následků na zdraví.
První pomoc
Při bodnutí včelou je v první řadě nutné odstranit z těla její žihadlo. Pokud by se toto neprovedlo, nepříjemná reakce na tuto událost by se stávala ještě horší, protože by v místě déle působil jed ze včelího žihadla. To lze z rány vyškrábnout pomocí nehtu nebo třeba pinzety.
Ke zmírnění otoku je možné využít chladivé obklady, naše babičky doporučovaly přiložení cibule nebo octového zábalu. Postačí však dobře i studená voda nebo trocha ledu. Můžete využít i běžně dostupné léky, které zajistí ochlazení a zároveň mírní otok i pocity svědění.
Alergická reakce
Odlišná situace nastává u lidí, kteří trpí alergickou reakcí na včelí bodnutí. Alergii je možné prokázat pomocí kožních testů nebo je zjištěna při prvním obdržení žihadla – zde je nutné však jednat opravdu rychle. U člověka se rozvíjí tzv. anafylaktický šok, který může mít při nezahájení nutné léčby velmi vážné následky. Nejčastěji se mezi příznaky uvádí pocity horka, svědění, přehnané pocení, dýchací obtíže a celková nevolnost. Tato vystupňovaná reakce těla nastává již po několika málo minutách.
Alergici bývají vybaveni léky, které je nutné v případě píchnutí použít. Obvykle jsou podávány ve formě nitrosvalových injekcí nebo tablet. V první řadě je na místě opět odstranit žihadlo z těla. Dále je nutné kontaktovat rychlou lékařskou pomoc, postiženého uložit do klidu, sledovat jeho stav a chladit místo, kde došlo k píchnutí.
Kontaktování lékaře
Jak již bylo řečeno, kontaktovat lékaře je nezbytné v případě, kdy člověk trpí alergickou reakcí. Dále je to však nutné udělat, pokud žihadlo postižený dostal do úst, jazyka nebo do části oka. Učiňte to i v případě, kdy dotyčný sice není alergický, ale reakce na bodnutí je silná. Mohou se objevit závratě, kopřivka nebo celková nevolnost. Problematické bývají i situace, kdy jedinec dostane žihadel naráz větší množství.