Nadpis dnešního článku může znít poněkud úsměvně – ale jen do doby, než tento problém zažijete na vlastní kůži. Zvlášť v létě během parních dní je šance zjistit, o co přesně se jedná. Můžete běžně zaslechnout hovorový výraz, že někdo „má vlka“. Odborně se hovoří o intertrigu.
Obezita i teplé počasí
Větší dispozice k takovým obtížím je u lidí s nadváhou a u pacientů s cukrovkou. U nich je obecně výraznější náchylnost k poranění kůže, vše se hojí déle a jsou tu větší rizika. Pokud je člověk obézní, snadněji u něj dojde ke vzniku opruzenin v místech, kde jsou kožní záhyby, a není možné, a by se tu pot dobře vysušoval. Kromě zadku se může jednat o kůži pod prsy nebo na břiše.
Vzniku nahrávají horka, neprodyšné spodní prádlo nebo třeba dlouhodobé sezení v autě na propocené sedačce. Maminkám malých dětí nejsou opruzeniny také cizí, u miminek se objevují poměrně často.
Omývání a vysušování
Pokud víte, že na tyto potíže trpíte, raději vsaďte na účinnou prevenci. V parných dnech pokožku pravidelně omývejte, nechte pak důkladně proschnout. Volte prodyšné oblečení, zvláště u spodního prádla je lepší dát přednost bavlně. Preventivně lze použít zásyp.
Přípravky z lékárny
Pokožka v daném místě je nejprve zarudlá, můžete cítit svědění a pálení. Pokud se stav zhoršuje, místo mokvá, na kůži se objevují prasklinky. Základem péče je, aby dané místo bylo čisté a suché. Vyhněte se přílišnému oblečení a opětovnému zpocení.
Pokud je kůže začervenalá, pomůže zásyp – stejně jako u malých dětí. V lékárně jsou volně dostupné masti na opruzeniny (Bepanthen, Rybilka, Sudocrem). Lze využít kalciovou nebo zinkovou mast, na trhu jsou i krémy z konopí nebo dalších bylinek.
Ve většině případů si s léčbou poradíte sami doma. Pokud by poškozené místo začalo mokvat a hrozil by tu zánět, neváhejte se obrátit na lékaře. Někde může jít už o působení kvasinek nebo plísní, a je třeba vybrat nejvhodnější léčbu za pomoci odborníka.