Co nakreslit do památníku

Kdo by nevěděl, co je památník! Tento malý sešit, kam si děti malují obrázky na památku a píší si navzájem hezká věnování, si přeje mít snad každá holčička.

Dnes o památníky mají největší zájem dívky mladšího školního věku (asi osmileté), dříve však byl zájem o ně mnohem větší. Památníky si vedly zejména mladé dívky v 19. století a některé mohou mít i značnou historickou a literární hodnotu. V té době se do památníků psaly verše a přání, případně doplněné kresbami.

Od dřívějšího důrazu na text došlo k přesunu důrazu na výtvarnou stránku. V dnešních památnících tak najdeme spíše obrázky, málokdy doplněné textem.

Co nakreslit do památníku?

Nejdůležitější ze všeho je, komu památník patří. Tedy, kdo vám ho svěřil, abyste mu do něj něco nakreslili nebo napsali. Je dobré popřemýšlet o tom, co by se mu mohlo líbit, případně co má rád, jaké má koníčky, jaké čte knížky, na co se dívá v televizi… A podle toho vybrat a nakreslit obrázek. Nezapomeňte ho také doplnit věnováním.

Určitě nikoho nezklame kreslená postavička z oblíbeného seriálu (oblíbené jsou postavičky od W. Disneyho), ilustrace z dětské knížky nebo obrázek oblíbeného zvířátka. Můžete také nakreslit květiny, jiné motivy z přírody nebo třeba oblíbenou hračku majitele památníku. I když takové obrázky mohou být kopiemi jiných ilustrací, vždy budou originální, protože jste je kreslili právě vy.

Jestli chcete do památníku nakreslit „něco ze své hlavy“, můžete zkusit udělat majiteli památníku portrét. Určitě potěší jak barevný, tak nakreslený tužkou.

Opravdu originální může být kresba jedním tahem – dají se najít i složité motivy (např. květiny). Také můžete vytvořit jedinečnou koláž z obrázků z časopisů a novin. Když si na ní dáte záležet a zamyslíte se nad tím, co by se mohlo líbit, budete mít určitě úspěch.

Pokud do památníku napíšete nějaký text, zkuste ho ozdobit drobnými ornamenty. Hezké mohou být například kytičky, srdíčka nebo třeba obyčejné vlnovky. Nebojte se zapojit svoji fantazii.

A pokud byste přece jen měli dojem, že si na obrázek netroufáte, můžete se vrátit k dávné tradici a do památníku napsat pouze nějaký veršík nebo přání. Ozdobit takový text jen drobnou kresbou jistě zvládnete a navíc bude váš výtvor v památníku jedinečný.

Zanechte odpověď