Plánujete, nebo už čekáte miminko a od samého počátku kladete velký důraz na jeho zdraví? Protože v těhotenství děláte všechna rozhodnutí za dva (nebo za tři, či dokonce za víc), máte velkou zodpovědnost – poradíme vám, čemu se v těhotenství vyhnout.
Co vyřadit z jídelníčku
Strava těhotné ženy by měla být dostatečně pestrá a měla by obsahovat všechny důležité látky, které dítě i matka potřebují. Existují však potraviny a nápoje, kterým by se měla matka zcela vyhnout.
Mezi nápoji jmenujme alkohol, a to od prvního dne těhotenství, nebo nadmíru kofeinu obsaženou v kávě nebo kofeionových nápojích. Naprostým tabu by měly být energetické nápoje a slazené limonády. Těhotná žena potřebuje pít dostatek neperlivé vody, bylinných neslazených čajů a minerálních vod.
Vyhnout byste se měla rovněž plísňovým sýrům a potenciálním silným alergenům, například jahodám. Vůbec byste neměla jíst jakkoli málo nahnilé ovoce nebo zeleninu a syrové maso nebo vejce.
Zapomeňte na diety
Váhový přírůstek v těhotenství je strašákem každé ženy. Váhu v těhotenství můžete korigovat správným jídelníčkem a konzumací malých porcí 5–6krát během dne, nikoli však dietou. Dieta, tedy záměrně snižování energetického příjmu nebo vyřazování některých nutričně bohatých potravin, je v době těhotenství zcela nevhodné.
Může se stát, že zezačátku těhotenství budete trpět nevolnostmi a nebudete jíst tak, jak byste měla – zde však o dietě nehovoříme, protože se nejedná o vědomé snižování přijatých kalorií, ale důsledek hormonálních změn v prvním trimestru. Taktéž ve třetím trimestru můžete pociťovat menší chuť k jídlu, zvláště před blížícím se termínem porodu – ani zde není třeba se znepokojovat, jedná se o fyziologický jev.
Těhotenství a sport
Těhotenství je proces náročný jak psychicky, tak fyzicky. Vaše tělo se proměňuje a s ním vzrůstají nároky na jednotlivé orgánové soustavy, zejména krevní oběh a vylučovací soustavu. Stejně jak nevyhnutelně oslabují určité skupiny svalstva.
Pokud se chcete udržet v těhotenství v kondici tak, abyste bez problémů zvládla porod, je dobré v těhotenství sportovat. Vhodnými sporty jsou plavání, těhotenské cvičení, ale i uzpůsobené posilovací cviky. Ideální pohybová aktivita je chůze na čerstvém vzduchu. Poměrně riskantní kvůli možným pádům je jízda na kole, jízda na koni či například bruslení.
Pokud jste však před těhotenstvím vůbec nesportovala, není těhotenství správnou dobou na to začít. Věnovat byste se měla jen zpevňování pánevního dna, jehož svaly budete při porodu potřebovat nejvíce.
Těhotenství a sex
Sex nepatří k aktivitám, které by byly v těhotenství zakázané – pokud lékař samozřejmě neurčí jinak. V případě některých rizikových těhotenství či problémů s placentou je pohlavní styk velmi riskantní, intimní chvíle by si nastávající rodiče neměli odříkat ani po dobu čekání na potomka.