Při sestavování svého jídelníčku by kojící žena měla brát v potaz nejenom výživovou hodnotu jednotlivých potravin, ale také jejich možné nadýmavé nebo alergizující účinky. Nejkritičtější v tomto směru bývá období šestinedělí, kdy si matka i dítě zvykají na nové životní podmínky.
Základem jídelníčku kojící ženy by měly být menší porce jídla alespoň 5 x denně a dostatečný pitný režim, který podpoří správnou tvorbu mléka. Další omezení jídelníčku pak záleží na citlivosti samotného miminka. Některému dítěti nevadí ani pořádná porce hrachové kaše, kterou maminka spořádala k obědu, jiné se kroutí už po snězení malého kousku brokolice. U alergizujících potravin by měly být opatrné především ty ženy, které mají nějakou alergii v rodině.
Prvních několik dní nového jídelníčku se ovšem složením vždy podobá příkrmům pro nejmenší děti – jemně dušená zelenina, libové maso, jablečno-banánová přesnídávka, žádné čerstvé pečivo a k pití neperlivá voda nebo slabý čaj. Každou novou potravinu je poté nutno zařazovat do jídelníčku postupně a počkat tři dny, jestli se neobjeví nějaká alergická reakce nebo nadměrné nadýmání.
Co nejíst při kojení: zelenina a ovoce, mléčné výrobky
Při kojení jsou alespoň pro začátek nevhodné nadýmavé druhy zeleniny (fazole, květák, neloupaná čočka, hrách, brokolice a zelí) a také velmi aromatické, které mohou měnit chuť mléka (česnek, cibule, pórek). Zelenina v dušeném stavu většině dětí nevadí, ale i tady platí výjimky. Rajčata, papriky a celer zase mohou způsobit alergickou reakci.
Z ovoce se obvykle nedoporučují hrušky, švestky (včetně povidel), hroznové víno a kvůli možné alergické reakci také všechny citrusy (i ve formě džusů). Citrusy mohou způsobovat vyrážku a průjem (odřený zadeček i krev ve stolici). Nevhodné jsou i tzv. sezónní plody (jahody, rybíz, angrešt apod.). Velmi vhodným ovocem je naopak meloun (nejlépe vodní).
Mléčné výrobky jsou pro kojící matku velmi důležité především kvůli doplnění vápníku. Pokud se ovšem v rodině vyskytují potravinové alergie, neměla by žena alespoň po dobu šestinedělí konzumovat výrobky z kravského mléka. Nadměrný příjem mléčných výrobků může také vést k urputnému průjmu (tzv. intolerance mléčného cukru).
Škodí i zrající potraviny, éčka, alkohol a kouření
Zrající sýry a tepelně neupravené potraviny (tatarák, majonézové saláty apod.) v sobě mohou skrývat riziko přenosu infekčních chorob – listreriózy a salmonely. Po dobu kojení by je tedy žena neměla konzumovat vůbec.
Nebezpečná mohou být také některá éčka v trvanlivých potravinách, jde zejména o: umělá sladidla (E 951, E 962, E 953), syntetické antioxidanty (E 310, E 311, E 312), dusičnany a dusitany (E 249, E 250, E 251, E 252) a glutamáty (E 620, E 621, E 622, E 623, E 624, E 625).
Nevhodné jsou také nápoje s obsahem kofeinu (některé děti po nich hůře spí), silné černé nebo zelené čaje a bublinkové minerálky. Alkohol lze do jídelníčku zařadit až ve chvíli, kdy dítě bez problémů prospí alespoň polovinu noci – při večerním kojení se dítě napije z obou prsů a pak je možné pomalu vypít jednu nebo dvě sklenky vína či půllitr slabého piva. Tvrdý alkohol je po dobu kojení zakázán úplně stejně jako kouření. Škodlivé látky totiž snadno pronikají i do mléka.
Mezi další nevhodné potraviny patří čerstvé pečivo (i to doma dopečené), kynuté těsto, ořechy, ryby (kvůli ukládání těžkých kovů do tuku) a sójové výrobky.
1 komentář
Děkujeme za inspiraci. Jen malý komentář – meloun přece není ovoce, nýbrž zelenina.