Co použít místo aviváže

Správně vybraná aviváž má pro naše oblečení velký význam. Dodá mu jemnost a hebkost, a samozřejmě i příjemnou vůni. Ale ne vždy je použití aviváže vhodné – zejména u dětí a osob s citlivou pokožkou. Poradíme vám, co použít místo aviváže a jak zajistit svému prádlu žádoucí vlastnosti i mnohem bezpečnějšími způsoby.

Věděli jste, že nejrůznější složky, přidávané do chemických aviváží, mohou být škodlivé pro naše zdraví? A hlavně pro to dětské? Podle odborníků mohou způsobovat alergii nebo rýmu a dokonce i kontakt s kůží může vést k mnoha zdravotním problémům. Často jde o dlouhý proces – v řádu dnů nebo dokonce týdnů – ale nakonec se projeví. Potíž je zejména s přípravky, obsahujícími ftaláty – chemikálie přidávané do aviváží pro zlepšení vůně. Nejenom, že poškozují naše zdraví, ale mohou navíc i poškozovat životní prostředí.

Co použít místo aviváže

Co použít místo aviváže

Rozhodně proto stojí za to poohlédnout se po přírodní a ekologické alternativě k běžně používaným avivážím. Dají se vyrobit doma, nejsou vůbec drahé a jejich efekt vás dokáže příjemně překvapit. A samozřejmě nepředstavují hrozbu pro naše zdraví ani životní prostředí.

Jak připravit domácí aviváž

Domácí aviváž se vyrábí z věcí, které má doma zcela jistě úplně každý. Kombinace jejich osobitých vlastností pomáhá změkčit tkaniny a zároveň je prodchne krásnou vůní. A samozřejmě z nich odstraňuje z jejich vlastní nepříjemné zápachy.

Budete potřebovat:

  • 10 gramů sody na pečení
  • 150-200 ml teplé vody
  • 800 ml jablečného octa
  • 20 kapek esenciálního oleje

Způsob přípravy

Připravte si k ruce velkou plastovou mísu nebo kbelík. Směs během přípravy bude totiž trochu prskat, tak ať vám nepřeteče na podlahu. Nalijte vlažnou vodu do nádoby, přidejte sodu na pečení a  jablečný ocet.

Míchejte a nelekněte se chemické reakce, vytvářející ve směsi velké množství bublin. Jakmile napěnění zmizí, přelijte hotovou domácí aviváž do lahve a přidejte libovolný esenciální olej. Vše dobře protřepejte a láhev uchovávejte na chladném místě. Používejte podle potřeby. Domácí aviváž lze dávkovat přímo do pračky tak, jak jste zvyklí. Na běžné praní vám postačí malý šálek toho přírodního a ekologického změkčovadla.

Výsledkem budete jistě příjemně překvapeni. Vaše oblečení (včetně ručníků) bude příjemně měkké, čisté, voňavé a bez chemických látek. Domácí aviváž je vhodná pro černé a tmavé oblečení. Nezanechává na něm skvrny jako jiné přípravky.

Jestliže jste alergičtí nebo občas pociťujete problémy s dýcháním, budete domácí aviváž milovat! A pokud se vám do její výroby nechce, můžete stejně dobře použít i samotný jablečný ocet. I po něm bude prádlo příjemně měkké, ovšem tolik ho neprovoní. To však většinou vůbec nevadí. Vyzkoušejte domácí aviváž i vy!

Zanechte odpověď