Když hospodyňka myslí ekonomicky, dokáže domácnosti měsíčně ulevit o pár stovek, dlouhodobě i pěkných pár tisíc korun. A když je navíc i šikovná a v domácích pracích má zalíbení, je to ideální spojení příjemného s užitečným. Ne všechno se vyplatí doma dělat svépomocí. Ale je mnoho oblastí, kde si lze účelně a užitečně vypomoci. Co se dá doma vyrobit, co se vyplatí. Nabízíme několik tipů.
Co se dá doma vyrobit
Vaření a pečení
Naučit se vařit, počítat při vaření cenu použitých surovin, rozpočítávat náklady na jednotlivé porce, porovnávat cenu doma vyrobených produktů s cenou kupovaných – to je základ dobré kuchyňské ekonomiky. Kromě ceny jsou kladem domácího vaření použité suroviny – zejména jsou-li doma děti, je třeba eliminovat všechna umělá dochucovadla, kterým se při domácí výrobě vyvarujeme. Co se dá doma vyrobit, aby to mělo všestranný přínos?
- Džemy, marmelády, povidla, ovocné kompoty, ovocné přesnídávky, ovocné šťávy, koncentráty na výrobu džusů, sirupy (když máme levné ovoce)
- Nakládané okurky, nakládaná zelenina do bramborového salátu, nakládaná červená řepa (salát i jako polotovar na boršč pro dobu, kdy řepa není na trhu), čalamády a sladkokyselá zelenina v případě, že ji máme rádi a jinak kupujeme.
- Domácí kečup, čatní, paprikový protlak. Naopak se nevyplatí rajčatový protlak (koupený je koncentrovanější, domácí často podlehne zkáze). Vyrábíme v době, kdy je cena rajčat nejnižší nebo když máme vlastní.
- Paštiky, masové pomazánky, sýrové pomazánky, výrobky studené kuchyně (saláty, chlebíčky, aspiky, slané dorty).
- Dorty, cukroví, minizákusky, marcipánové ozdoby. V cukrárnách mnohdy k nedoplacení, použité suroviny neznámé.
- Moučníky všeho druhu: buchty, piškoty, řezy, bábovky, bublaniny, koláče. Zejména když máme dorůstající děti, je to výhodné – k snídani, do školy na přesnídávku, na svačinu, když přijdou ze školy, a nebo jen tak jako „brzda“ chutí na sladké. Péct doma znamená velikou úsporu.
- Mléčné dezerty: tvarohové krémy, pudinky, mléčná rýže, flameri… Oproti kupovaným mnohonásobně levnější, a navíc bez průmyslových konzervantů, barviv, aromat a podobně.
- Sušené plody na ovocné čaje (šípky, aronie, jeřabiny, bez černý, sušené jablečné slupky), křížaly z přebytku jablek.
Šití, pletení, háčkování
- Povlaky na dekorační polštáře podle svého vkusu (dětem do pokoje a podobně).
- Textilní hračky, kapsáře do dětského pokoje.
- Kostýmy na maškarní bály (pro děti i dospělé).
- Volné domácí ošacení-haleny z lněného plátna či bavlny pro těhotenství (zejména tehdy, když máme alergii na umělé tkaniny).
- Čepice, šálky, bambule a střapce k ozvláštnění kupovaných pletenin.
- Utěrky natrhané a pak obroubené ze starých sepraných a dobře savých lněných prostěradel (dají se vyvářet, není škoda je případně vyhodit), případně i ubrousky na vaření knedlíků v páře (kdo si zvykne, nevaří už bez ubrousku).
- Doplňky (například háčkované nebo šité) podle momentální módy – tašky, kabely, dětem sáčky na přezůvky a cvičební úbory.
Ostatní
- Suché vazby, příležitostné dekorativní ozdoby (adventní věnečky na dveře i na stůl), věnec na hrob na dušičky či Vánoce, vánoční ozdoby do oken, kraslice.
- Renovace staršího nábytku, který ale není starožitný. Vyžaduje zachování řemeslných postupů, aby výsledek nepůsobil diletantsky (obrousit, vytmelit, obrousit, natírat ve vodorovné poloze a podobně).
- Přečalounění starého nábytku (platí to samé).
- Batiky na zapraná či nevypratelně poskvrněná trička (počítat s tím, že batika pak pouští barvu).
- Krabice na drobné věci (prádlo, ponožky, hračky) a jiné organizéry.