Jestliže se v obci rozezvučí siréna, může to mít několik důvodů: buď hrozí nějaké nebezpečí a siréna varuje obyvatelstvo, případně siréna svolává hasiče, nebo se jedná o pravidelnou zkouškou. Ještě dalším případem je, že se sirény rozezvučí z pietních důvodů. Když zvuk sirény nedoprovází slovní zdůvodnění, mohou být obyvatelé sirénou zmateni.
Proč slýcháme sirény
Zvykli jsme si – a dokonce přestali vnímat – když se každou první středu v měsíci rozezvučí sirény. Jenže sirény neznějí jen každou první středu v měsíci. Proč je slyšíme i jindy? A kdy je třeba reagovat na skutečně blížící se přímé nebezpečí?
Začněme od začátku
Pravidelná zkouška sirén se v Česku děje od roku 2001. Dnem 1. listopadu 2001 rozhodl ministr vnitra zavést na území České republiky jeden varovný signál „všeobecná výstraha“ pro varování obyvatelstva při hrozbě nebo vzniku mimořádné události.
- Technická způsobilost systému začala být prověřována každou první středu v měsíci.
„Nevíme, o co jde…“
Jenže obyvatelstvo na zkoušku sirén reagovalo spíš jen stížnostmi typu: “Nevíme, co se to děje, nevíme, co to má znamenat.” Navíc v naší zemí přibývalo lidí, kteří nerozumějí češtině, ať již šlo o turisty nebo přistěhovalce. V květnu a červnu roku 2008 uskutečnila společnost STEM na žádost hasičů rozsáhlý výzkum veřejného mínění, který ukázal rezervy v informovanosti lidí v této oblasti. Jen méně než polovina (47%) respondentů uvedla, že ví, jak se zachovat, když zazní siréna s varovným signálem.
Aby se předešlo nedorozumění
V roce 2009 došlo k razantním změnám. Tak zvané koncové prvky jednotného systému vyrozumění a varování (elektronické sirény a místní rozhlasy) začaly obyvatelstvo předem upozorňovat na následnou zkoušku sirén. A to slovním hlášením: „Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén. Za několik minut proběhne zkouška sirén. Zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén.“
Tato předem nahraná celostátně unifikovaná verbální informace je odvysílána vždy 10 – 20 minut před samotnou zkouškou. Avízo zkoušky bylo také nahráno cizojazyčně – anglicky, německy a rusky. Jako první v byly tyto verbální informace odvysílány ve středu 1. 4. 2009. Odvysílala je siréna umístěná na budově Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR v Praze. Postupně byly verbální informace nahrány do pamětí moderních elektronických sirén a místních rozhlasů po celé republice. Nové verbální informace neumí odvysílat starší typy sirén – tedy elektrické.
- Jednotný systém varování a vyrozumění se poprvé výrazně osvědčil při katastrofálních povodních v roce 2002.
Zkouška sirén v krajské správě
Pravidelná zkouška sirén (správně “provozuschopnosti jednotného systému varování a vyrozumění”) je dálkově spouštěna z operačních a informačních středisek Hasičských záchranných sborů jednotlivých krajů. Dvakrát ročně je celá zkouška sirén spouštěna také centrálně z Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR. Každý koncový prvek systému (sirény, místní rozhlasy) musí alespoň jednou za rok projít revizí. Ze zákona za systém odpovídá Generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR.
Jak systém funguje
- Systém je tvořen soustavou vyrozumívacích center (operační a informační střediska HZS ČR),
- sítí poplachových sirén, které zabezpečují bezprostřední varování obyvatelstva,
- sítí vysílačů
- a rovněž telekomunikačními sítěmi pro přenos signálu mezi vyrozumívacími centry a vysílači.
- Sirény mohou být dálkově spuštěny z operačních a informačních středisek HZS krajů, také jednotlivými obcemi, případně právnickými osobami a podnikajícími fyzickými osobami (například chemické továrny, jaderné elektrárny a podobně).
- Operační a informační středisko Generálního ředitelství HZS ČR pak dokáže na dálku ovládat všechny sirény v ČR.
- HZS ČR má rovněž právo vstoupit do sdělovacích prostředků a informovat obyvatelstvo prostřednictvím televize a rozhlasu.
Typy sirén
Existují různé typy sirén:
- staré elektrické rotační ovládané místně tlačítkem nebo dálkově,
- nejmodernějším typem sirén jsou elektronické sirény, které jsou opatřeny hlasovým modulem.
V paměti sirény je uloženo několik různých slovních informací. V případě potřeby je možné sirénu přepnout na vysílání rozhlasové stanice, případně může starosta obce skrze sirénu informovat občany přímo vlastním hlasem.
- Elektronické sirény také mají zálohovaný zdroj napájení v případě výpadku elektrického proudu a umožňují diagnostikování svého stavu na dálku.
Stále víc obcí si v poslední době pořizuje také tak zvané místní informační systémy, tedy místní rozhlasy (využitelné pro informování obyvatelstva i o běžných záležitostech obce), které jsou zařazeny do systému dálkového ovládání a umožňují nejen odvysílat varovný signál, ale i následné konkrétní slovní varování, ať již předem nahrané, nebo vysílané „živě.“
Jaká nebezpečí mohou sirény ohlašovat?
Může se jednat například:
- o blížící se povodeň,
- rozsáhlý požár
- nebo havárii s únikem nebezpečné látky.
Všeobecná výstraha
Na území České republiky se pro varování obyvatelstva při hrozící nebo nastalé mimořádné události používá pouze jediný varovný signál „všeobecná výstraha“. Tento signál je vyhlašován kolísavým tónem sirény po dobu 140 sekund (2 minuty 20 sekund) a může zaznít až třikrát za sebou v cca tříminutových intervalech. U elektronických (tzv. „mluvících“) sirén je varovný tón doplněn o hlasovou informaci, která upřesňuje charakter ohrožení (nebezpečí zátopové vlny, chemická havárie, radiační havárie) a je doplněna o výzvu ke sledování vysílání Českého rozhlasu a České televize.
Zkouška sirén
Zpravidla každou první středu v měsíci, ve 12.00 hodin, slýcháme tak zvaný „zkušební tón“.Jedná se o nepřerušovaný tón sirény trvající 140 vteřin. V případě elektronických sirén je následně vysílána verbální informace „zkouška sirén, zkouška sirén, zkouška sirén, právě proběhla zkouška sirén, zkouška sirén.“
- Zajímavost: V Olomouckém kraji se provádí test provozuschopnosti přibližně o deset minut později, protože ve 12.00 hodin je jediný čas za den, kdy se dá do pohybu orloj na radnici na Horním náměstí.
- Na Facebooku je založena zájmová skupina „Posluchači pravidelné zkoušky sirén“. Ve středu jejího zájmu jsou především staré rotační sirény, jejichž činnost je sice vtipným, ale veskrze seriozním způsobem zmapována. Konce roku 2017 měla 3 245 členů.
Požární poplach
Dále se můžeme setkat se signálem, který není ani varovný ani zkušební. Slouží ke svolání jednotek požární ochrany. Nazývá se „požární poplach“ a je vyhlašován rotační sirénou přerušovaným signálem (25 sekund trvalý tón, 10 sekund přerušení, 25 sekund trvalý tón) po dobu jedné minuty anebo v případě elektronické sirény napodobením tónu trubky „hó-ří, hó-ří“ také po dobu jedné minuty.
Pietní sirény
Sirény se mohou rozezvučet také z pietních důvodů. Může se jednat o místní uctění památky (například při rozloučení s hasičem nebo záchranářem, který zahynul při službě) nebo i úctu projevenou celostátně. Z paměti asi ještě nevymizel zvuk sirém 5. března 2015.
„Vláda České republiky rozhodla o celonárodním symbolickém uctění památky osmi občanů České republiky, kteří zahynuli při střelbě v Uherském Brodě. Uctění památky proběhne ve čtvrtek 5. března 2015 ve 12:00 hodin, kdy se na celém území České republiky rozezní sirény na dobu 140 sekund. Zvuku sirén nebude předcházet žádné upozornění či doprovodný text. Bude se jednat o nepřerušovaný tón. Sirény budou spuštěny ze 14 krajských operačních středisek HZS ČR.
Vláda České republiky současně doporučila, aby se ve stejný čas, po stejnou dobu kdy budou znít sirény, na celém území České republiky rozezněly také zvony a lidé tak měli možnost si připomenout památku všech obětí.“
Zdroj: Tisková zpráva MV ČR ze dne 4. března 2015
Informací je dost, stačí je vyhledat
Z hlediska vlastní informovanosti je nanejvýš vhodné, aby občan vyhledal přesné informace na stránkách hasičských záchranných sborů (krajských, místních) v konkrétní lokalitě.
Všeobecné pokyny hasičů
Co dělat, když náhle zazní sirény
- Vyhledejte ukrytí v nejbližší vhodné budově, kterou může být úřad, kancelář, obchod, veřejná budova i soukromý dům, a to raději ve vyšších patrech z důvodu ochrany před šířením nebezpečných látek (většina z nich je těžší vzduchu, tj. drží se při zemi).
- Jestliže cestujete autem a uslyšíte varovný tón sirény, odjeďte směrem od místa mimořádné události nebo zaparkujte auto a vyhledejte úkryt ve vyšších patrech nejbližší vhodné budovy.
- V budově okamžitě zavřete a utěsněte okna a dveře. Siréna může s velkou pravděpodobností signalizovat únik nebezpečných látek a uzavřením prostoru snížíte pravděpodobnost vlastního zamoření.
- Informace o tom, co se stalo, proč byla spuštěna siréna a varováno obyvatelstvo a co dělat dále, uslyšíte v mimořádných zpravodajstvích televize či rádia. Tyto informace mohou být sdělovány také obecními rozhlasy, elektronickými sirénami popřípadě megafony záchranářských vozidel.
Zdroj: hzscr.cz
Foto: Rotační siréna v Mostech u Jablunkova (jez)
Zdroje: S použitím oficiálních informací HZS ČR, MV ČR a místních samospráv
1 komentář
Dobrý den,
nedávno se našla na našem sídlišti bomba z války a houkaly sirény.
Uvědomil jsem si, že vlastně nevím, co to znamená a co dělat.
Všude jsem na NETu našel zprávu, že lidé neví, jak se liší různé zvuky sirény a co znamená,
ale NIKDE jsem nenašel, jaké zvuky to jsou, jak vypadají a co znamenají.
Nemůže to už proboha někdo někde zveřejnit?
Děkuji
Jaša